Prekių katalogas

Apie alpakas ir jų šiltą vilną

  • Pagalvojus apie alpakos vilną, apima jausmas, kad tai buvo meilė iš pirmo žvilgsnio, tiksliau, pirmo prisilietimo... Tuomet "pavargusi" nuo storų žieminių vaikų rūbų, ieškojau pluošto, iš kurio suvyti mezgimo siūlai būtų ploni, bet pakankamai šilti, o vaikiški mezginiai iš tokių siūlų gerai šildytų, bet leistų jaustis lengvai. Ir taip beieškant akys užkliuvos už alpakos vilnos... supratau, kad tai buvo būtent tai, ko man reikėjo – plonas, lengvas ir labai šiltas siūlas. O vėliau paėmusi alpakos vilnos kamuoliuką į rankas, daugiau jo nebenorėjau paleisti... 

    Jeigu jako vilną galima laikyti Centrinės Azijos lobiu, tai alpakos vilna yra tikras Pietų Amerikos turtas. Nors dabar alpakos auginamos ir daugelyje kitų šalių (jų galima rasti net Lietuvoje), vis tiek turime būti dėkingi Pietų Amerikos krašto žmonėms už tai, kad galime džiaugtis tokiu nuostabiu pluoštu.

     

    Koks gyvūnas yra alpaka?

    Alpaka yra kupranugarių šeimos porakanopis žinduolis, panaši į lamą tik šiek tiek mažesnė. Visos alpakos yra prijaukintos, laukinių nėra. Auginamos Ekvadoro, Peru, Šiaurės Bolivijos ir Šiaurės Čilės Anduose, 3500 – 5000 m aukštyje virš jūros lygio. Nors dabar alpakas rastume ir fermose Šiaurės Amerikoje, Naujojoje Zelandijoje, Europoje ir, kaip minėta, net Lietuvoje. Alpakos gyvena bandomis, kurias sudaro patelės, dominuojantis patinas ir jų jaunikliai. Tai draugiški, smalsūs, bendraujantys gyvūnai, kuriems reikalinga draugija, todėl, jei nuspręsite įsigyti alpaką, nusiteikiteįsigyti iš karto bent jau dvi :) Alpakos yra švelnios ir smalsios, tačiau jos nemėgsta, kai nepažįstama alpaka ar žmogus bando artintis. Supykusios jos gali galingai spjaudytis. Alpakų nėštumas trunka 11,5 mėnesio ir atvedamas vienas jauniklis. Dvyniai pasitaiko rečiau nei tarp žmonių.

    Kaip alpakos išliko iki mūsų dienų?

    Alpakų istorija labai sena. Jas prisijaukino inkai dar prieš apytiksliai 6000 metų. Inkų karaliai skaičiuodavo savo turtus pagal turimų alpakų skaičių ir pagal tai, kiek daiktų, išaustų iš šių gyvūnų vilnos, turėdavo. Kai ispanų konkistadorai XVI a. įsiveržė į Pietų Ameriką, jie rado čia civilizaciją, literatūriškai vadinamą „išausta“ iš alpakų, lamų vilnos. Andų kalnų žmonėms toks audinys buvo tarsi valiuta, o vertingiausia buvo laikoma alpakos vilna. Audinių gamyba buvo itin svarbus šios visuomenės verslas. Be to, audinių iš alpakos vilnos sandėliai laikyti tokiais vertingais, kad inkų armija juos tyčia sudegino besitraukdama iš pralaimėto mūšio. Gaila, bet ispanai, apakinti inkų aukso, sidabro ir brangių akmenų, taip ir nesuprato, kas buvo tikrasis inkų turtas… Siekdami užkariauti ir pavergti vietinius žmones, ispanai organizavo didelio  mąsto alpakų ir lamų žudynes. Remiantis kai kuriais paskaičiavimais, beveik 90% alpakų, daugelis inkų kruopščiai atrinktų jų veislių, skirstytų pagal vilnos spalvą ir kokybę, Pietų Amerikoje buvo tyčia išnaikinta. Tik labai nedidelę dalį šių nuostabių gyvūnų inkai sugebėjo išgelbėti ir išsaugoti, kai ieškodami prieglobsčio, pasitraukė į Andų kalnų aukštumas, pasiimdami su savimi ir ribotą skaičių alpakų.

    Kuo ypatinga alpakos vilna?

    Alpakos jau daug amžių vadinamos Andų kalnų lobiu. Pi̇miausia taip yra dėl nuostabios jų vilnos, kuri, sakoma, yra minkštesnė ir tvirtesnė nei kašmyro, lengvesnė ir šiltesnė nei avies, švelni kaip merino avių ir spindinti kaip šilkas. Drabužiai iš šio gyvūno vilnos 4-6 kartus geriau išlaiko šilumą nei numegzti iš avies vilnos. Natūrali (nedažyta) alpakos vilna turi didžiausią iš visų vilnų net 22 spalvų paletę: nuo juodos, pilkos iki rudos ar baltos. Ši vilna neturi lanolino, todėl joje nesiveisia kandys ar dulkių erkutės ir ji gali būti tinkama avių vilnai alergiškiems žmonėms. Alpakos yra kerpamos kartą per metus, dažniausiai pavasarį.

     Pagal vilnos ypatybes yra išskiriamos dvi alpakų rūšys:

    • Huacaya – turi tankią, trumpesnę, garbanotą vilną, panaši į pliušinį meškiuką;

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    • Suri – turi ypač aukštos kokybės, spindinčią, ilgą, nukabusią atskiromis sruogomis vilną.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Dažniausiai mezgimo siūlams naudojama huacaya alpakų vilna. Siūlai, suverpti iš suri alpakų vilnos, pasitaiko žymiai rečiau, dažniausiai gamintojo yra išskiriami į atskirą mezgimo siūlų rūšį ir yra gerokai brangesni.

    Tiek megzti iš alpakos vilnos siūlų, tiek nešioti mezginius iš jų yra vienas malonumas: šilta, švelnu ir jauku.

    Mūsų e-parduotuvėje galite rasti šių alpakos vilnos mezgimo siūlų: