Spalvų galia ir magija

  • Spalvos mus lydi visą dieną, kad ir kur mes eitume, kad ir ką bedarytume. Kai kurias jų mes gauname tiesiog su daiktais, o kai kurias atidžiai pasirenkame patys. Lygiai taip pat kruopščiai prieš pirkdami renkamės siūlų spalvą ir ieškome sau tinkamiausios. Vienu metu mus gali traukti švelnios ir neiššaukiančios spalvos, o kitu - galime jausti didelį nenugalimą poreikį ryškiems variantams. Kiekviena spalva turi savyje tam tikrų galių, tad šį kartą apie pagrindines spalvų reikšmes, kodėl mes renkamės jas vienokais ar kitokias ir kokią magišką žinutę spalvos mums neša.

    Raudona spalva – tai labiausiai stimuliuojanti vibracija iš viso spalvų spektro. Tai, kokia yra mūsų reakcija į šią spalvą, parodo mūsų santykį su pačiu gyvenimu. Žmonės, mėgstantys raudoną spalvą, yra „revoliucionieriai“, aktyvūs, iniciatyvūs, eina kitų dar nepramintais takais, yra tvirti kūnu, judrūs, ištvermingi, emocionalūs ir seksualūs, nemėgstantys rutinos. Kraštutiniu atveju šie žmonės gali būti greitai užsiplieskiantys, netgi agresyvūs, tačiau tuo pačiu visada bus mylintys, pasiaukojantys ir savarankiški. Jei norisi rinktis raudoną spalvą, tai gali būti reakcija į sunkų, varginantį darbą, nesaugumo būseną, finansines problemas, nuovargį, tramdomą pyktį arba įsimylėjimą. Raudonos spalvos poreikis gali būti ženklas, kad galbūt atėjo metas daryti revoliuciją ir kažką iš esmės pakeisti savo gyvenime.

    Rožinė, rausva spalva – tai besąlyginė meilė. Mūsų reakcija į rožinę spalvą rodo, kiek galime save besąlygiškai priimti ir mylėti, atsiverti tarpusavio santykiams ir švelnumui. Šią spalvą mėgstantys žmonės yra romantikai, estetai, perfecionistai, jiems būtina tvarkinga aplinka, kultūringas bendravimas, sunkiai įsivaizduoja gyvenimą be meilės ir romantikos. „Rožinės“ moterys dažnai būna per daug kritiškos savo išvaizdai. Rožinė spalva moko, jog nereikia būti tobulai, pakanka tiesiog būti gerai. Rožinės spalvos noras gali reikšti švelnumo ir meilės poreikį, būtinybę priimti save su visais trūkumais ir privalumais, apgaubti save besąlygiška meile. Ši spalva ypač svarbi moterims ir merginoms, nes moko priimti vidinį moteriškumą.

    Koralinė spalva – padeda spręsti meilės be atsako problemas, psichinę priklausomybę. Šią spalvą mėgstantys žmonės dažnai būna itin jautrūs, vertina estetiką, artimus tarpusavio santykius, įsimylėję neretai praranda patys save.

    Oranžinė spalva – spalva, kuri dažnai atspindi žmogaus išgyvenamą stresą, traumuojančius įvykius arba tiesiog daugybę permainų, su kuriomis nepajėgiama susidoroti. Šios spalvos pasirinkimas gal būti pagalbos prašymas, reikalaujantis greito reagavimo. Jei oranžinė spalva vyrauja žmogaus apsirengime daugelį metų (kas pasitaiko gana retai), tokį žmogų galima vadinti „kompanijos siela“, susibūrimų mėgėju, masinių renginių organizatoriumi, kuris gali nuslopinti asmeninius poreikius vardan visuomenės gerovės. „Oranžinis“ žmogus yra šiltas, spontaniškas, emocionalus. Kraštutiniu atveju galimos isteriškos reakcijos, karštakošiški poelgiai.

    Auksinė – šios spalvos mėgėjai nepuola į kraštutinumus, yra tvirti, valingi, daug žino, yra pažengę dvasiniame tobulėjime. Tokiems žmonėms dažnai siūloma vadovauti. Tačiau kartais šios spalvos žmones gali apimti nervingumas, nepagrįsta baimė, dvasinė painiava, todėl tokiais atvejais reikia pasitelkti savo išmintį ir viską išsiaiškinti su pačiu savimi.

    Geltona spalva – racionali ir kryptinga, padedanti apsispręsti, nugalėti baimes, gerinanti atmintį. Mūsų reakcija į šią spalvą – tai mūs požiūris į tvarką, struktūrą, logiką, gyvenimo džiaugsmą. Žmonės, kuriems patinka geltona spalva, yra racionaūs, logiški, pasižymintys aukštu intelektu, gera atmintimi, išlavintu mąstymu, gerai supranta skaičių ir įstatymų pasaulį, moka planuoti savo veiklą, tad dažnai užima atsakingas pareigas. Iš kitos pusės geltona spalva gali reikšti nuo išorės slepiamą vidinį nerimą ir įtampą. Momentinis geltonos spalvos pasirinkimas gali reikšti poreikį objektyviai žvelgti į gyvenimą, būtinybę priimti logišką sprendimą ir kryptingai jį vykdyti. Geltona spalva rekomenduojama intensyviai mokantis, egzaminų metu, nes padeda įsisavinti naują informaciją. Taip pat geltonos spalvos poreikis gali reikšti gyvenimo džiaugsmo ir saulės šviesos trūkumą, arba tiesiog paprastą norą džiaugtis viskuo kaip vaikystėje.

    Alyvuogių žalia – šią spalvą mėgstantys žmonės yra jautrūs, tolerantiški, užjaučiantys, bet kartu kryptingi, valingi, su geru humoro jausmu. Tai yra harmonija tarp širdies ir proto. Kartais šie žmonės širdyje nešiojasi kartėlį, pavydą, apmaudą. Kad dominuotų gerieji bruožai, tokiam žmogui reikia pasistengti išlaikyti vidinę ramybę.

    Žalia spalva – tai gamtos ir natūralumo spalva, atspindinti požiūrį į gamtos ciklus, savojo gyvenimo kelio ar asmeninės erdvės paieškas. Žalia spalva stabilizuoja, balansuoja, padeda rasti atskaitos tašką, pailsėti po darbų. Tie, kuriems patinka žalia spalva, dažniausiai yra mėgstantys augalus, gyvūnus ir buvimą gamtoje, vertinantys natūralų gyvenimo būdą ir ekologiją. Šie žmonės sąžiningi, darbštūs, kuklūs, punktualūs, „kovotojai už tiesą“, linkę aukotis vardan kitų gerovės. Ilgainiui toks aukojimasis gali pasireikšti kaip rimtumas ir vidinis liūdesys. Situacinis žalios spalvos poreikis gali reikšti patiriamą stresą, greitą gyvenimo tempą, erdvės ir laiko sau trūkumą. Gal tai ženklas, kad reikia tiesiog pasivaikščioti gamtoje ir rasti laiko poilsiui.

    Turkio spalva – tai susidomėjimo naujomis technologijos, mokslo ir meno jungtimi atspindys. Ši spalva rodo mūsų reakciją į kūrybiškumą, emocinę saviraišką ir gyvenimo naujoves.
    Mėgstantis turkio spalvą yra žmogus pasižymi giliu vidiniu pasauliu, kūrybiškumu (rašytojo ar poeto talentu), idealistiniu pasaulio matymu. Turkio spalva padeda įvaldyti naujas technologijas, išmokti naujų kalbų, skatina meninius gebėjimus. Momentinis turkio spalvos pasirinkimas gali reikšti „prarytus jausmus“, neišreikštą džiaugsmą, jausminio ryšio su aplinkiniais trūkumą. Taip pat ji gali reikšti, kad asmuo mąsto apie savo vietą kolektyve, pasaulyje, gyvenime apskritai.

    Mėlyna – tai ramybės ir vidinių apmąstymų spalva, skatinanti savianalizę, diplomatinius sudebėjimus, saugumo jausmą, padedanti atsipalaiduoti. Mėlyną spalvą mėgstantis žmogus greičiausiai bus intravertas, tylus, ramus drovus, mokantis išklausyti ir ramiai išsakyti savo nuomonę, bet jos neprimesti. Toks žmogus gali būti puikus derybininkas. Po ramaus, tylaus žmogaus kauke gali slėptis labai vieniša asmenybė. Mėlynos spalvos pasirinkimas gali reikšti tylos, ramybės poreikį. Galbūt atėjo laikas nurimti ir apmąstyri susiklosčiusią situaciją. Mėlyna spalva visuomet skatina pažvelgti į savo vidų, sugrįžti į savojo gyvenimo tėkmę, paleisti tai, kas baigėsi, ir atsiverti tam, kas ateina, t. y. pasitikėti Gyvenimu.

    Karališka mėlyna (indigo) – tai mistikos, paslapties, gyvenimo filosofijos spalva. Ją mėgstantys žmonės pasižymi, pastabumu, išlavinta intuicija, gali skaityti kitų mintis, matyti simbolinius sapnus, nujausti įvairias gyvenimo situacijas. Tačiau tai nebūtinai reiškia, kad visi tokie žmonės yra „burtininkai“, šios savybės gali būti panaudojamos, pavyzdžiui, darbe ir versle, nes įžvalgumas, situacijos pajautimas gali būti naudingas daugelyje sričių. Šios spalvos pasirinkimas gali rodyti aukštą intelektą, domėjimąsi filosofija, psichologija, dvasinėmis praktikomis. Šio tipo asmenybei ypač pavojingas dvasinis sąstingis, vidinis tingulys, nes atsivėrusios viršutinės čakros reikalauja panaudoti savo gebėjimus pagal paskirtį. Situacinis šios spalvos pasirinkimas gali reikšti, kad siela pavargo „slysti“ gyvenimo paviršiumi ir pasiilgo tikrosios prasmės. Gal atėjo laikas pamąstyti apie tikrąsias gyvenimo vertybes.

    Violetinė – labiausiai atpalaiduojanti, paskutinė matoma vaivorykštės spalva. Tai viena svarbiausių gydomųjų spalvų: ji transformuoja įtampą, mažina skausmą, padeda suvokti problemų priežastis ir jas įveikti, neigiamą energiją paverčia teigiama, įkvepia viltį, skatina dvasinį tobulėjimą ir vidinę ramybę. Žmogus, kuriam patinka violetinė spalva, savo paskirtį suvokia kaip tarnavimą, gydymą, pasaulio kančios mažinimą. Tokiems žmonėms dažnai kiti „išsiverkia ant peties“, patiki paslaptis, išpasakoja problemas. Pagal paskirtį nenaudojami violetiniai talentai gali pasireikšti nuoboduliu, ilgesiu, bepriežastiniu liūdesio ir gyvenimo beprasmiškumo jausmu, psichikos sutrikimais ar religiniu fanatizmu.

    Madženta (fuksino, avietinė spalva) - tai nematoma spalva, esanti virš galvos, ją atitinkantis energetinis centras saugo informaciją apie visas žmogaus galimybes ir pašaukimą. Ši spalva pasižymi harmonizuojančiu, savireguliaciniu poveikiu, prisitaiko prie esamos situacijos: arba stimuliuoja, arba atpalaiduoja. Madženta atstato išsekusias jėgas, nuramina įsiaudrinusią nervų sistemą, padeda pailsėti per trumpą laiką, todėl tinka žmonėms, kuria nuolat rūpinasi kitų sveikata ir gerove. Ši spalva tokiems žmonėms padeda pasirūpinti patiems savimi. Šia spalvą renkasi aktyvūs, dosnūs, pasiaukojantys, globėjiški žmonės. Madženta spalvos pasirinkimas tam tikru momentu gali rodyti nuovargį po sunkaus, ilgai trukusio darbo, išsibarstymo jausmą nuolat rūpinantis kitais, savųjų talentų paieškas, norą praplėsti užsiėmimų ratą ar rasti širdžiai mielą laisvalaikio užsiėmimą.

    Bespalvė (balta, sibadrinė) – tie, kuriuos traukia skaidri balta spalva, turi drąsos nesutikti su savo atvaizdu veidrodyje. Ši spalva simbolizuoja šviesą, aiškumą, grynumą, gilinimąsi į save, tačiau kartais ji gali byloti ir kančią. Fiziniu lygmeniu ji simbolizuoja organizmo apsivalymą.

    * Rašant naudotąsi psichologės D. Braziulyės įžvalgomis ir spalvų aprašymais (www.deivespasaulis.lt)