Prekių katalogas

Tvido žavesys arba kaip nusimegzti mylimiausią megztuką (mezgimo aprašymas)

 • Tvido žavesys arba kaip nusimegzti mylimiausią megztuką (mezgimo aprašymas)

  Visada gera turėti mylimiausią megztuką. Tokį, kuris mums yra be galo gražus, tinka prie visko, puošia ir daro mus stilingomis, spalva tinka prie veido bei turimų kitų drabužių, o norint jį nusimegzti nereikia gyventi įbedus nosį į schemas ar išmanyti sudėtingą įmantrių mezginių kūrimo techniką. Mylimiausias megztukas toks yra, nes jis paprastas.

  Merino Tweed siūlai buvo ta praeitų metų rudeninė naujiena, kuri sulaukė milžiniško pasisekimo ir kurią iš karto įsirašiau į savo mezginių sąrašą, tačiau prireikė vos ne metų, kad būtų užbaigti kiti mezginiai ir galėčiau pasinerti į nuostabų tvido pumpurėlių pasaulį. 

  Šių tvido siūlų spalvų paletė išties gausi, o tai ir džiugina ir ne :) Labai smagu, kad rinktis iš ko turi įvairiausių spalvinių tonų gerbėjai. Tačiau kartu turėdami didelį pasirinkimą mes dažnai sutrinkame ir norime kalių spalvų iš karto. Žinoma, viename mezginyje galima kuo puikiausiai suderinti kelis atspalvius, tačiau šį kartą norėjau išsirinkti TĄ vienintelę nuostabiausią spalvą. Šiek tiek pasiblaškiusi tarp rausvos, baltos ir tamsiai rudos spalvų, gana greitai nusprendžiau, jog rausva bus pats tas pasirinkimas. Švelnus subtilus tonas puikiai tinka prie baltos palaidinės ar vasariškų marškinėlių, gražiai dera su džinsais ir suteikia mums žavaus moteriškumo. Be to, rausvuose kamuoliukuose gana aiškiai mirgėdo įvairūs tvido pumpurėliai, o kuo jų daugiau - tuo megzti yra įdomiau.

  Merino Tweed siūlų ypatumai

  Raštas. Iš Merino Tweed siūlų galima megzti gana įvairius raštus ir jie žiūrisi gana gerai. Tačiau man visada tvidas yra gražiausias išmegztas lygiai: tiesiog geromis akimis iš gerosios pusės ir išvirkščiomis iš blogosios. Atrodo, kad tuomet niekas bereikalingai neblaško dėmesio ir tvidinis siūlai atskleidžia mums geriausias savo savybes.

  (Ne)kandimas. Šie tvido siūlai yra neploni, neglotnūs, pilni faktūros ir kuria išties stilingą lengvai grublėto paviršiaus mezginį. Pagalvojus, ar jie kanda... pats siūlas yra ganėtinai švelnus, tačiau dėl nelygaus savo paviršiaus jautresnius žmones tikrai gali "kutenti", tad jei į siūlus ir mezginius reaguojate jautriai, šie siūlai gali netikti.

  Virbalai. Mezgimui naudojau 4,5 mm virbalus, nors ne viena klientė yra sakiusi, kad mezgė 5 mm ir mezginys buvo puikus. Tad čia reiktų kiekvienai išsibandyti kelis storius ir prisitaikyti virbalus pagal savo mezgimo kietumą/laisvumą ir pati projektą: šaliką galime megzti laisviau, tačiau megztuką būtų patartiną nusimegzti šiek tiek kiečiau, kad išskalbus geriau išsilaikytų pradinė forma. Kadangi mezgu laisviau, man 4,5 mm virbalai buvo patys tie.

  Kiekis. Mane džiugiai nustebinęs dalykas buvo siūlų kiekis. Pradėdama megzti dėl ne itin didelio metražo tikrai galvojau, kad reikės bent 12 kamuoliukų, o galiausiai mano laisvesniam M (38 - 40 d.) netrumpam megztukui visiškai užteko 10 kamuoliukų! Tad siūlų išeiga yra puiki, o atsižvelgiant į itin patrauklią siūlų kainą, labia stilingą geros sudėties vienetinį megztuką galite nusimgzti ir su mažesniu biudžetu.

  Mezginiai. Su šiais siūlais galite įgyvendinti be galo daug idėjų: puikiai atrodys kepurės, šalikai, liemenės, megztukai, lengvesni lauko megztukai ar šiltesnio rudens oro paltukai vaikams. Elegantiškoms suknelėms šis siūlas yra akivaizdžiai per storas, tačiau jei norite šį rudenį savo spintoje turėti masyvesnę laisvo stiliaus šiltą suknelę ar tuniką, tuomet šis tvidas kuo puikiausiai tiks. Man itin patinka klasikinio tipo megztukai, derantys prie džinsų ar bet kokių kitų kelnių ir tampantys ypatingu rūbu būtent dėl pačio siūlo grožio. 

  Kaip nusimegzti klasikinį megztuką iš Merino Tweed siūlų

  Nesu profesionali mezgimo aprašymų kūrėja. Tačiau labai tikiuosi, kad norinčioms tvidinio megztuko šis akių paskaičiavimas ir minimalus paaiškinimas palengvins kūrimo procesą ir leis greičiau mėgautis savo svajonių megztuku. Jei kiltų neaiškumų, rašykite info@siltassiulas.lt, klauskite ir megzkime kartu :) 

  Dažnaiusiai dėviu M arba 38 dydžio rūbus, kadangi šį kartą norėjau kiek masyvesnio ir laisvesnio megztuko, akių skaičiumi gali vadovautis ir dėvintys lengvai didesnį dydį.

  Megztuko nugara

  Klasikinis megztukas, V tipo iškirpte ir statytomis rankovėmis, megztas atskiromis dalimis, kurios vėliau susiuvamos ir primezgama kaklo apdaila.

  Virbalai 4,5 mm.  

  Mezgimo tankis 10 x 10 cm = 16 akių x 24 eilių.

  Užmetame 82 akis, 10 eilių mezgame stulpeliais (dvi geros, dvi išvirkščios), ir tada 90 eilių mezgame visiškai tiesiai lygiu mezgimu (geros akys iš gerosios pusės, išvirkščios iš blogosios).

  Pažastys nugaroje

  Pažastims paskyriau po 9 akis ir nuėmiau akis taip (aprašant tik dešinę mezginio pusę. kairėje pusėje darome tą patį):

  • 2 a. nuleidžiame mezgant į priekį eilutės pradžioje;
  • 1 a. panaikiname grįždami išvirkščiąja puse sumegzdami dvi paskutines eilutės akis. Apsukame mezginį.
  • 2 a. nuleidžiame mezgant į priekį eilutės pradžioje; 
  • 1 a. panaikiname grįždami išvirkščiąja puse sumegzdami dvi paskutines eilutės akis. Apsukame mezginį. 
  • 1 a. nuleidžiame mezgant į priekį eilutės pradžioje; 
  • 1 a. panaikiname grįždami išvirkščiąja puse sumegzdami dvi paskutines eilutės akis. Apsukame mezginį.  
  • 1 a. nuleidžiame mezgant į priekį eilutės pradžioje. 

  Nuleidus abi pažastis ant virbalų lieka 64 akys. Mezgame tiesiai kol iš viso skaičiuojant nuo lygaus rašto pradžios bus numegzta 133 eilės.

  Kaklo dalis ir nugaros užbaigimas

  Pečiams paskiriame po 19 akių, o kaklui 26 akis. Mezgant 134 eilę išvirkščiąja puse, daliname mezginį pusiau, t. y. 19 akių vieno paties ir pusė kaklo akių (13) surenkame ant specialaus didelio žiogelio ar tiesiog storo pagalbinio siūlo ir paliekame ramybėje ir užbaigiame mezgimo eilę išvirkščiąja puse.

  Dabar megsime, t. y. nulaidysime dešinįjį petį ir puse kaklo:

  • eilutės pradžioje nuleidžiame 5 paties akis, numezgame iki mezginio vidurio. Apsukame mezginį.
  • šį kartą kaklo akis išmezgame įprastai nenuleisdami, o eilutės pabaigoje (ten, kur yra mūsų petys), panaikiname 1 a. sumegzdami dvi paskutines akis. Apsukame mezginį.
  • eilutės pradžioje nuleidžiame dar 5 paties akis, numezgame iki mezginio vidurio. Apsukame mezginį. 
  • dabar nuelidžiame (arba surenkame ant pagalbinio siūlo, jei vėliau norėsite tas akis susirinkti atgal ant virbalų primezgant kaklo apdailą) 5 kaklo akis, o eilutės pabaigoje (ten, kur yra mūsų petys), panaikiname 1 a. sumegzdami dvi paskutines akis. Apsukame mezginį. 
  • nuleidžiame visas likusias peties akis. Apsukame mezginį.
  • dabar nuelidžiame (arba surenkame ant pagalbinio siūlo) likusias 8 kaklo akis, ir pertraukiame siūlą per paskutinę akį, kad mezginys nebesiardytų.

  Žinoma, Jūs galite visas akis išmegzti Jums patogiausiu būdu, tai yra tik orientacinis akių skaičius ir mano rekomenduojamas būdas, kuris man tinka.

  Mezginio priekis

  Megzdami statytomis rankovėmis, priekiui, visada apmeskite šiek tiek daugiau akių, nes mūsų nugara yra plokštesnė nei priekinė dalis (pilvas). Tad kad gerai atrodytų ir gerai "gultų" mezginio priekis, jis iki pažastų turi būti šiek tiek platesis už nugarinę dalį. Tai padarę, pažastyse priekyje turite ir nuimti tomis papildomai užmestomis akimis daugiau, nes nugaros ir priekio dalių plotis nuo pažasties iki mezginio pabaigos jau turi sutapti. 

  Tad priekiui apmetame 88 akis ( po 3 akis iš kiekvienos pusės daugiau).

  Mezgame 10 eilių stulpeliais ir 81 eilę tiesiai.

  Kaklas. Mezgant 82-tą eilę, kaip darėme nugaroje, taip ir čia, daliname mezginį pusiau ir pradedame nuleidinėti kaklą. Tą darome šiek tiek anksčiau, nei pradėsime nuleidinėti pažasties akis, nes norėjau turėti gilesnę V iškirptę priekyje ir ją vėliau apmegzti didesniais apdailos stulpeliais. Vienai kaklo pusei (kaip ir nugaroje) turime 13 akių ir jas turime tolygiai nuleisti, kol pabaigsime nuleidinėti petį. Šiuo atveju, dešinėje mezginio pusėje kaklą nuleidinėjau sumegzdama kartu 2 priešpaskutines akis eilutės pabaigoje su pasvirimu į dešinę. Tad megzdami šio megztuko V kaklo iškirptę, du pirmus kartus panaikinkite po vieną kaklo akį kiekvienoje eilutėje, o vėliau nuleidinėkite kaklo akis kas antroje eilutėje t. y. 

  • (83-ta eilė) mezgame į priekį, sumezgame 2 priešpaskutines akis eilutės pabaigoje, apsukame mezginį, grįžtame blogąja puse atgal, apsukame mezginį;
  • (85-ta eilė) mezgame į priekį, sumezgame 2 priešpaskutines akis eilutės pabaigoje, apsukame mezginį, grįžtame blogąja puse atgal, apsukame mezginį; 
  • (87-ta eilė) mezgame į priekį, išmezgame visas akis, apsukame mezginį, grįžtame blogąja puse atgal, apsukame mezginį;  
  • (89-ta eilė) mezgame į priekį, sumezgame 2 priešpaskutines akis eilutės pabaigoje, apsukame mezginį, grįžtame blogąja puse atgal, apsukame mezginį;  
  • (91-a eilė) šios eilės pradžioje jau pradedame nuleidinėti priekio pažastį, mezgame į priekį, išmezgame visas akis, apsukame mezginį, grįžtame blogąja puse atgal, apsukame mezginį; ir toliau kaklo akis sumezginėjame kas antroje eilėje į priekį kol nuleidžiame visas 13 akių.

  Kaip ir nugaroje, išmezgę 90 eilių nuo stulpelių, turėsime nuleisti pažasties akis. Pažastims priekyje jau turime po 12 akių (nes prie nugaroje turėtų 9 akių, pridėjome po 3 akis (9+3=12 a.), kad turėtume šiek tiek platesnę mezginio priekio dalį.

  Pažastys priekyje

  Pažastį nuleidžiame taip (aprašant tik dešinę mezginio pusę. kairėje pusėje darome tą patį):

  • 2 a. nuleidžiame mezgant į priekį eilutės pradžioje;
  • 1 a. panaikiname grįždami išvirkščiąja puse sumegzdami dvi paskutines eilutės akis. Apsukame mezginį.
  • 2 a. nuleidžiame mezgant į priekį eilutės pradžioje;
  • 1 a. panaikiname grįždami išvirkščiąja puse sumegzdami dvi paskutines eilutės akis. Apsukame mezginį.
  • 1 a. nuleidžiame mezgant į priekį eilutės pradžioje;
  • 1 a. panaikiname grįždami išvirkščiąja puse sumegzdami dvi paskutines eilutės akis. Apsukame mezginį.
  • 1 a. nuleidžiame mezgant į priekį eilutės pradžioje;   
  • 1 a. panaikiname grįždami išvirkščiąja puse sumegzdami dvi paskutines eilutės akis. Apsukame mezginį.
  • 1 a. nuleidžiame mezgant į priekį eilutės pradžioje;
  • 1 a. panaikiname grįždami išvirkščiąja puse sumegzdami dvi paskutines eilutės akis. Apsukame mezginį. 

  Gausis tikrai patogi dėvėti jokio tempimo neturintis pažasties dalis. Toliau ir eilių skaičius iki peties ir pats peties nuleidimas yra lygiai toks pats, kaip aprašyta prie nugaros dalies.

  Rankovė

  Rankovei apmetame 36 akis. 10 eilių mezgame stulpeliais. Tuomet pradedame tolygiai platinti ir kiekvienoje rankovės pusėje iš krašto ir iš viso iki pažasties pridedame po 10 akių kiekvienoje rankovės pusėje, tad pabaigę platinimą iš viso ant virbalų turime 56 akis. Koks turi būti rankovės ilgis, prikaluso nuo tai, ko Jūs norite, kokio ilgio rankovės Jums patinka. Mano rankovės yra apytiksliai 44-45 cm ilgio skaičiuojant nuo pradžios iki pažasties.

  Statytos rankovės galvutė

  Mezgant rankovės galvutę, svarbu akis nuleisti labai po truputį, neišmezgant gilaus iškirpimo pažatyje, nes tuomet bus mezginio traukimas ir dėvėti nebus patogu. Tad norint patogios statytos rankovės, galvutę pažasties dalyje mezgame taip:

  • 2 a. nuleidžiame mezgant į priekį eilutės pradžioje; 
  • 1 a. panaikiname grįždami išvirkščiąja puse sumegzdami dvi paskutines eilutės akis. Apsukame mezginį. 
  • 1 a. nuleidžiame mezgant į priekį eilutės pradžioje;  
  • grįždami išvirkščiąja puse ižmezgame absoliučiai visas akis. Apsukame mezginį.  
  • mezgame į priekį nenuleisdami nė vienos akies.
  • 1 a. panaikiname grįždami išvirkščiąja puse sumegzdami dvi paskutines eilutės akis. Apsukame mezginį.  
  • mezgame į priekį nenuleisdami nė vienos akies. 
  • 1 a. panaikiname grįždami išvirkščiąja puse sumegzdami dvi paskutines eilutės akis. Apsukame mezginį.   
  • mezgame į priekį nenuleisdami nė vienos akies, tik sumezginėjame paskutines dvi akis eilutės pabaigoje, kol ant virbalų lieka 24 akys. Nepamirštame, kad tą patį darome simetriškai iš abiejų mezginio gabalėlio pusių.

  Rankovės galvutės peties dalis:

  • kai ant virbalų lieka 24 akys, 1 a. panaikiname gįždami išvirkščiąja puse sumegzdami dvi paskutines eilutės akis. Apsukame mezginį.  
  • nuleidžiame 4 aki mezgant į priekį;
  • 1 a. panaikiname grįždami išvirkščiąja puse sumegzdami dvi paskutines eilutės akis. Apsukame mezginį.    
  • nuleidžiame 3 akis mezgant į priekį;
  • grįždami išvirkščiąja puse ižmezgame absoliučiai visas akis. Apsukame mezginį.   
  • nuleidžiame visas likusias akis vieną kartą megzdami į priekį.
  • Visa rankovė baigta.

  Lygiai taip pat sėkmingai mezgame antrą rankovę.

  Susiuvame mezginį. Surenkame kaklo akis ir primezgame kaklo apdailą. Jūsų mylimiausias megztukas baigtas! Galite jį išskalbti ar tiesiog išlyginti stipriai garindami. Ir tada puoškitės, žavėkite kitus bei mėgaukitės rudeniu :)

  Merino Tweed siūlus rasite čia. 

  Linkėjimai,

  Milda

  © Visos teisės saugomos. Šioje svetainėje esančią tekstinę ir/ar grafinę informaciją draudžiama kopijuoti ir/ar bet kokiu būdu platinti be Mildos Gokienės išankstinio sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant šioje svetainėje esančią informaciją, būtina nurodyti internetinę svetainę www.siltassiulas.lt kaip tokios informacijos šaltinį.