Prekių katalogas

Spalvos: kaip išsirinkti tinkamą ir nepasiklysti

  • Spalvos: kaip išsirinkti tinkamą ir nepasiklysti

    Spalvos kiekvieną dieną kiekviename žingsnyje lydi mus kaip ištikimiausi bičiuliai. Jos kelia mums nuotaika, ramina, įkvepia, tramdo, veikia mus vienaip ar kitaip norime to ar ne, pastebime mes tai ar numojame ranka kaip į nereikšmingą smulkmeną. Kai liūdna, slepiamės po tamsiais, neišraiškingais atspalviais tarsi norėtume būti nematomi. O kai esame laimingi, pakylėti, įsimylėję, pasaulis nušvinta gražiausiomis spalvomis :) 

    Spalvos siūluose ir su jais susijusioje kūryboje apskritai yra vienas tų titanų, laikančių visą rankdarbių pasaulį ant savo pečių. Į tai visada žiūrime itin atidžiai, nes būtent spalvinė gama, dažymas, raštas, atspalvių dermė būna tas momentas, kuris nutiesia lengviausią kelią vieniems ar kitiems siūlams atsirasti mūsų lentynose. Apklauoje net 30% mūsų klientų įvardino, kad būtent spalva yra tas pirmasis elementas, pagal kurį jie renkasi siūlus. Visa kita: pluoštai, kaina, prekės ženklas ir t. t. seka spalvai iš paskos. Mums visada įdomu tiek sekti mados tendencijas, tiek stebėti savus klientus. Dažnai didžiausių prekių ženklų parduotuvių lentynos ir jose vyraujantys tonai atpučia panašius vėjus ir į Jūsų mezgimo krepšelius. Kai tik atidarėme savo el. parduotuvę, visiems reikėjo 'jūros bangos" (vadinamųjų "teal") tonų. Turbūt galėjome pusę lentynų užpildyti tik šios spalvos kamuoliukas, ir būtume buvę pakankamai sėkmingi. Vėliau atėjo masinis pamišimas dėl "pelenų rausvos" ar "sendintos rožės". Ir tokių spalvinių bangų yra buvusi ne viena. Rinkoje atsiradus siūlų ritinukams, prasidėjo žaidimas paruoštomis siūlų kombinacijomis. Gamintojai kūrė, mes mėgavomės. 

    Spalvos kaip mūsų kasdienybės atspindys 

    Dažnai galima stebėti ir matyti kaip vienos ar kitos spalvos pasirinkimą lemia daug globalesni dalykai. Pavyzdžiui, pandemijai einant į pabaigą ir po truputį iš  jos laisvinantis, visi išbraukė iš savo pasirinkimų mėlynus siūlus. Tai buvo pakankamai įdomus akibrokštas, nes mėlyna spalva ir jos variantai mūsų, lietuvių, yra itin mėgiami ir beveik visada populiarūs. Pagalvojus geriau, tokį dalyką galima būtų paaiškinti tuo, kad mėlyna spalva yra ramybės, susikaupimo, santūrumo, vidinių apmąstymų ir buvimo su pačiu savimi spalva. Visą karantinį metą mes tiek prisibuvome patys su savimi ir tai taip nuoširdžiai įgriso, kad mėlyni siūlai gerus metus tyliai laukė savo atgimimo. Tačiau tuo pačiu metu suklestėjo žalia! Ir suklestėjo taip, jog kartais atrodė kitų spalvų aplink nė nebelikus. Kadangi žalia visada yra sveikatos, gyvybės, atgimimo, gamtos, naujos pradžios spalva, tai irgi atrodė pakankamai logiška. Dar vienas įdomus momentas buvo tas, kad prieš dvejus metus prasidėjus karui Ukrainoje, bent jau mūsų parduotuvės klientai vinareikšmiškai ir absoliučiai atsisakė raudonų siūlų. Raudonos nereikėjo niekam jokiu sezonu jokios šventės proga. Net prieš Kalėdas, kai raudonų kombinacijų mezginiai kuriam laikui tampa populiarūs, raudona buvo beveik nejudinama. Jei dar kyla klausimas, kodėl, prisiminkime, kokia yra Sovietų Sąjungos ir kitų komunistinių režimų pagrindinė spalva. Ir atsakymas tampa akivaizdus.

    Spalvos yra mūsų nuotaikos, mūsų požiūrio, pritarimo ar protesto, mūsų vidinės būsenos veidrodis. Tamsiose spalvose, jei tai nėra susiję su praktiškumu, žmonės dažnai ar kartais yra linkę slėptis ar tiesiog būti mažiau pastebimi. Beveik visada "juodų rūbų periodą" išgyvena paaugliai, kol jų viduje nurimsta maištai ir savęs ieškojimai. Ypač įdomiai atrodo, kai atšalus orams ir atėjus žiemai, kai ir taip aplink viskas tampa pilka, dauguma, sulenda į tamsius paltus ir apsigaubia tamsiais šalikais. Tarsi norėtų pasislėpti nuo atėjusios žiemos ir pabusti, kai ims skleistis pirmieji pumpurai. Mūsų manymu, vyrai irgi dažnai būna linkę pernelyg sulįsti į tamsumą. Greičiausiai ne iš blogos valios. Daugiau iš įpratimo ir lietuviško santūrumo. Tačiau ne visada juodos ir tamsiai pilkos spalvos yra vienintelės ir būtinos. Net jei norisi išlaikyti ramią, solidžią ir praktišką išvaizdą, juodą galima paįvairinti ar keisti tamsiai mėlyna, šokolado ruda, miško žalia ar prisirpusių vyšnių/bordo atspalviais (net klasikiniai mėlyni džinsai prie tamsios striukės jau kuria tam tikrą derinį). O jei nesinori keisti spintos turinio ar tiesiog nesimato tame daug prasmės, galima paimti viena vienintelį ryškesnį ("ryškesnį" tai nereiškia visų vaivorykštės spalvų viename, tegul tai tiesiog būna rami, jauki, kiek kitokia nei likusi aprangos dalis SPALVA) šaliką ir iš karto vyriškas solidumas įgauna prieskonių.

    "Mano" spalva: kaip išsirinkti tinkamą?

    • Spalva skirta Jums. Rinkitės tokią, kokios Jums konkrečiu momentu norisi. Ir būtent Jums. Ne kam nors kitam. Ne parduotuvės vitrinai, ne Jūsų vyrui, žmonai ar vaikams, mamai, anytai, bendradarbei ar draugei. Tik Jums. Spalva visada yra Jūsų vidinės būsenos išraiška ir Jūsų pasirinkimas, tad joks kitas žmogus čia nedalyvauja. Čia mes kalbame labiau apie mezgimą, kai į rankas paiimate norimos spalvo isūlus ir su jais praleidžiate nemažai laiko, kol jie virsta mezginiu. Vadinasi, "Jūsų" spalva ir jos energija cirkuliuoja šalia Jūsų gana ilgą tęstinį laiką. Tačiau tokį pasirinkimą vadovaujantis savo norais galima pritaikyti ir šventiniam rūbui ar bet kuriam perkamam drabužiui apskritai. Žinoma, paklausti artimo žmogaus nuomonės visada galima, ypač kai turite kelis lygiaverčius pasirinkimus. Tačiau galutinį sprendimą priimate Jūs. Kai su Jumis yra tokios spalvos, su kuriomis jaučiatės nuoširdžiai gerai, ateina pasitikėjimas savimi, tikėjimas savo jėgomis, vidinė ramybė, o su ja visada mažėja streso lygis ir mes tampame ramesni, laimingesni ir net gražesni. 
    • Spalvos neskirstomos pagal amžių. Nereikia galvoti, kad kuo garbesnis amžius, tuo mažiau spalvų mums tinka. Ir jokių būdu nereikia su amžiumi sulįsti į tamsiai rudas ar kitas panašias spalvas. Tamsios spalvos sendina dar labiau, o gaivios, subtilios, bet nenuobodžios - jaunina. Tad jei ieškote jaunystės recepto, gaivūs, spalvingi tonai tikrai bus viena iš jo sudedamųjų dalių.
    • Netikėtumo elementas. Kartas nuo karto eksperimentuokite! Ypač, jei tuo metu nežinote, ko norite. Nustebinkite save ir sukurkite mezginį ar įsigykite rūbą iš "ne savo" spalvų. Tam labai tinka tokios, kurios kaip ir patiktų, bet dėl įvairių mus ribojančių vidinių barjerų ir įsitikinimų yra paliekamos nuošalyje. Bandykite. Iš savo ir klietų patirties sakome, kad tikrai verta :)

    Spalvos ir vaikai

    Tai yra dar viena atskira tema, nes su ja dažnai susiduriame praktikoje, jei rinktis siūlų ateinate kartu su savo mažaisiais. Apie paauglius ir vyresnius vaikus čia nekalbame, nes jie paprastai jau turi tokio tvirtumo nuomonę, kad jos kažkaip "perlaužti" niekas nebando. Tačiau su mažaisiais klientukais kartais būna įvairiai. Turiu labai giliai atmintyje įstrigusią vieną situaciją, kuri man visada yra pavyzdys, kaip elgtis nederėtų. Kažkada tikrai labai labai seniai pas mus užsuko šeima su vaikais. Kol visi intesyviai šurmuliavo tarp siūlų, maža itin miela mergaitė ramiai stovėjo prie rausvų kamuoliukų lentynos ir tyliai glostė siūlus. Ir staiga priėjusi mama labai aiškiai liepė padėti juos į lentyną, nes iš "ružavos" tai ji jau tikrai nemegs. Ir mergaitė padėjo. Čia nediskutuosime apie nemeilę, abejingumą ir panašius dalykus, nes tai buvo išties graži šeima. Tačiau tai yra labai puikus pavyzdys to, kaip dažnai mes, suaugusieji, esame linkę nuspręsti už tuos, kurie mūsų nedvejodami klauso. Todėl, mūsų nuomone, jei mezgate vaikams ir leidžiate jiems rinktis siūlus savo mezginiui, leiskite rinktis iki galo. Vaikas yra lygiai toks pats žmogus ir jis lygiai taip pat turi jam reikalingas ir patinkančias spalvas. Net jeigu Jūs tuo metu galvojate kitaip. Visos mergaitės turi išgyventi rožinį, o berniukai mėlyną periodą. Taip jau yra. Buvo laikas, kai pati durytei mezgiau tik iš rožinių atspalvių ir tikrai nuoširdžiai laukiau, kol jos pasirinkimuose atsiras daugiau spalvų. Ir atsirado. Dabar rožinė jau retokas pasirinkimas. Tad toms kurios dabar yra "priverstos" megzti iš rožinių tonų, galiu pasakyti, kad šis etapas labai greitai praeina... nepastebėsite, kaip imsite ilgėtis tos mažos mergaitės rožiniais drabužėliais...

    Ką daryti, jei spalva patinka, bet "netinka"?

    • Pirmiausia, nėra netinkančių spalvų. Yra tik netinkantys jų atspalviai. Pavyzdžiui, jei norite geltonos, bet galvojate ir matote, kad prie veido ji iš tiesų netinka, rinkitės kitą atspalvį. Jei netinka gintaro geltona, dažniausiai beveik garantuotai gražiai atrodys citrininiai tonai; jei netinka alyvuogių ar pistacijų žalios, bandykite smarangines ar šaltesnes žalumas. Atspalvių yra gausybė (net pilkų, sako, yra apie penkiasdešimt :). Tiesiog reikia atrasti sau tinkamą.

    • Kitas variantas yra tą spalvą maskuoti kitomis. Pavyzdžiui, visą šį rudenį ir žiemą esu įnikusi į natūralias, ramias, žemiškas spalvas. Pamačiusi visokius kakavinius atspalvius rūbuose, gatvėje, mašinose, interjere tirpstu iš maloumo kaip man gražu :) Šiuo gyvenimo momentu spalvinė ramybė man labai artima. Tarp tokių atspalvių, nuo kurių tirpsu, yra šiltos ir jaukios cinamono natos. Tačiau kad ir kaip jas glaudžiau prie veido, mačiau, kad ne mano nors tu ką. Ir tada radau puikų siūlą, kai cinamono ruda buvo apžaista pilkais tonais. Megztuką sumezgiau taip, kad pilka spalva atsidūre ties veidu, o cinamonas buvo kažkur per vidurį. Gavau cinamoninį malonumą ir puikiai "prie veido" tinkantį rūbą. Vadovaujantis šia taisykle, nebūtina visada ieškoti spalvų derinio viename kamuoliuke. Išsirinkite kelias spalvas ir raštuokite ar dryžuokite, kurkite derinį savarankiškai ir taip, kaip Jums patogu, patinkančią, bet ne idealiai tinkančią spalvą įkomponuodami kitų draugijoje.

    Kūrybos "SAVO" spalvomis magija

    Rašydama šį tekstą susimąsčiau. Per parduotuvės gyvavimo laiką yra primegzta begalė įvairiausių mezginių. Tad kurie visgi yra PATYS TIE? Kurie mezginiai yra tie, kurie net ir po daugelio metų vis dar mano spintoje, vis dar dėvimi, vis dar patinka ir vis dar niekaip neatsibosta? Ir po šiokio tokio pamąstymo supratau, kad tokių mezinių yra du: Lola Pastello skara ir Whirl šešėliniu raštu megzta suknelė. Ši skara nerta 2018 metais ir kiekvieną vasarą ji su manimi: ar kaip vakaro aksesuaras kai vėsiau, ar apsigaubimui kokioje terasoje, balkone ar prie jūros. Tai yra tas rankdarbis, kuris greičiau suplyš nei man atsibos. O Whirl suknelė yra buvęs topų topas, į kurį įdėta daug darbo ir kuris yra rinkęs patiktukų rekordus tiek čia, tiek Olandijoje (nes megzta iš olandų gamintojo siūlų). Bet esmė ne čia. Pažiūrėjus geriau, abu mezginiai yra labai panašios spalvinės gamos. Spalvas šiems mezginiams rinkausi absoliučiai laisvai pagal nuojautą, pagal tai, kas iki sielos gelmių yra tobulai MANO. Todėl tie mezginiai vis dar su manimi ir man vis dar patinka. Tad jei ledžiame sau būti savimi ir rinktis spalvas klausydamiesi tik savo vidinio balso, kartais galima sukurti tikrai gražių ir ilgaamžių dalykų :)

         

    Spalvų reikšmės trumpai

    Ir pabaigai labai trumpa apžvalga, kokią žinutę mums gali siųsti kieviena spalva. Čia labai labai trumpas savybių sąrašiukas, nes iš tiesų apie kievieną jų galima parašyti po atskirą didelį tekstą. Susidomėję, daugiau informacijos gali rasti, pavyzdžiui šiame tinklapyje www.deivespasaulis.lt

    Raudona - matoma, energetiškai sitpri spalva, ją besirenkantys žmonės yra aktyvūs, judrūs, tvirti, seksualūs, iniciatyvūs, jie yra ir nori būti "matomi". Pabandykite šiame bliuzonų, džinsų ir sportbačių laikmetyje pasipuošti ryškia raudona suknele (tikra suknele, o ne patogiu trikotažiniu "maišu") ir išeiti pasivaikščioti. Praeinantys vyrai bent tuo metu tikrai turėtų nustoti braukyti telefonų ekranus. Jei jaučiamas raudonos spalvos poreikis, gali būti, kad gyvenime norisi ką nors keisti, o raudona spalva suteikia tam taip reikalingos energijos. 

    Mėlyna - tai ramybės ir vidinių apmąstymų spalva, skatinanti analizuoti save, budinanti diplomatinius sugebėjimus, saugumo jausmą, padedanti atsipalaiduoti. Mėlyną spalvą mėgsta intravertai, ramūs, kuklūs, drovesni žmonės. Kartais mėlynos pagalba gali būti maskuojamas žmogaus vienišumas ir vengimas kitiems atskleisti savo talentus. Mėlynos spalvos noras gali reikštis ramybės poreikį, norą paleisti tai, kas praėjo ir atsiverti tam, kas ateina.

    Karališka mėlyna (indigo) - tai mistikos, paslapties, filosofijos spalva. Žmonės, kuriems ji patinka, pasižymi intuicija ir pastabumu. Tai nereiškia, kad tokie žmonės yra burtininkai. Nuojauta ir įžvalgumas naudingi daugelyje gyenimo sričių, versle, darbe taip pat. Momentinis šios spalvos poreikis gali reikšti, kad žmogus pasiilgo ir ieško tikrosios gyvenimo prasmės ir gyvenimo vertybių.

    Turkio (žydra) - susidomėjimo naujomis technologijos, mokslo ir meno jungties atspindys. Ši spalva rodo mūsų reakciją į kūrybiškumą, emocinę saviraišką ir gyvenimo naujoves. Mėgstantis turkio spalvą yra žmogus pasižymi giliu vidiniu pasauliu, kūrybiškumu (rašytojo ar poeto talentu), idealistiniu pasaulio matymu.  

    Violetinė - viena svarbiausių gydomųjų spalvų: ji transformuoja įtampą, mažina skausmą, padeda suvokti problemų priežastis ir jas įveikti, neigiamą energiją paverčia teigiama, įkvepia viltį, skatina dvasinį tobulėjimą ir vidinę ramybę. Kadangi violetinė yra raudonos ir mėlynos mišinys, joje dera ir vienos spalvos energija, ir kitos ramybė.

    Madženta (ciklameno rausva, fuksija) - tai savireguliaciniu poveikiu pasižyminti spalva, kuri prisitaiko prie situacijos: jei reikia - atpalaiduoja, jei reikia - stimuliuoja. Madženta atstato jėgas, padeda pasilsėti per trumpą laiką. Tokios spalvos poreikis gali reikšti norą pailsėti po sunkaus darbo arba saviraiškos, talentų, naujų užsiėmimų paieškas.

    Rausva - tai šviesus raudonos spalvos atspalvis, besąlyginė meilė. Mūsų reakcija į rožinę spalvą rodo, kiek galime save besąlygiškai priimti ir mylėti, atsiverti tarpusavio santykiams ir švelnumui.  Tuo pačiu tai moteriškumo archetipas, rodantis mūsų santykį su mama. Šią spalvą mėgstantys žmonės yra romantikai, estetai. Rožinės spalvos noras gali reikšti švelnumo ir meilės poreikį, būtinybę priimti save su visais trūkumais ir privalumais, apgaubti save besąlygiška meile. Ši spalva ypač svarbi moterims ir merginoms, nes moko priimti vidinį moteriškumą. 

    Žalia - kuriems patinka žalia spalva, dažniausiai yra mėgstantys augalus, gyvūnus ir buvimą gamtoje, vertinantys natūralų gyvenimo būdą ir ekologiją. Šie žmonės sąžiningi, darbštūs, kuklūs, punktualūs, „kovotojai už tiesą“, linkę aukotis vardan kitų gerovės.  Situacinis žalios spalvos poreikis gali reikšti patiriamą stresą, greitą gyvenimo tempą, erdvės ir laiko sau trūkumą. Gal tai ženklas, kad reikia tiesiog pasivaikščioti gamtoje ir rasti laiko poilsiui.

    Geltona - racionali ir kryptinga, padedanti apsispręsti, nugalėti baimes, gerinanti atmintį. Mūsų reakcija į šią spalvą – tai mūsų požiūris į tvarką, struktūrą, logiką, gyvenimo džiaugsmą. Momentinis geltonos spalvos pasirinkimas gali reikšti poreikį objektyviai žvelgti į gyvenimą, būtinybę priimti logišką sprendimą ir kryptingai jį vykdyti. Geltona spalva rekomenduojama intensyviai mokantis, egzaminų metu, nes padeda įsisavinti naują informaciją. 

    Oranžinė - dažnai atspindi žmogaus išgyvenamą stresą, traumuojančius įvykius arba tiesiog daugybę permainų, su kuriomis nepajėgiama susidoroti. Šios spalvos pasirinkimas gal būti pagalbos prašymas, reikalaujantis greito reagavimo. Jei oranžinė spalva vyrauja žmogaus apsirengime daugelį metų (kas pasitaiko gana retai), tokį žmogų galima vadinti „kompanijos siela“, „Oranžinis“ žmogus yra šiltas, spontaniškas, emocionalus. Kartu tai spalva, suteikianti šilumos pojūtį, kelianti nuotaiką, gerinanti apetitą.

    Balta (bespalvė, sidabrinė) - simbolizuoja šviesą, aiškumą, grynumą, gilinimąsi į save, tačiau kartais ji gali byloti ir kančią. Fiziniu lygmeniu ji simbolizuoja organizmo apsivalymą. Balta dažnai siejama su "baltu popieriaus lapu" ir noru pradėti viską iš naujo.

    Sakoma, kad mes esame spalvos, kurias pasirenkame. Na, tai kaip rengsimės šiandien? :)

    Linkėjimai,

    Milda

    © Visos teisės saugomos. Šioje svetainėje esančią tekstinę ir/ar grafinę informaciją draudžiama kopijuoti ir/ar bet kokiu būdu platinti be Mildos Gokienės išankstinio sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant šioje svetainėje esančią informaciją, būtina nurodyti internetinę svetainę www.siltassiulas.lt kaip tokios informacijos šaltinį.