Scheepjes Whirl - kaip atskirose dalyse išgauti vienodus spalvų perėjimus?

  • Scheepjes Whirl - kaip atskirose dalyse išgauti vienodus spalvų perėjimus?

    Whirl siūlai puikiai atsiskleidžia mezgant skaras arba ratu nuo viršaus. Tačiau, ką daryti toms, kurios nemėgsta, nemoka ar tiesiog nenori megzti ratu nuo viršaus, tačiau nori puoštis tokiais pat stulbinančiais vienodais spalvų perėjimais? Sprendimas paprastas: reikia tiesiog megzti. Tik tame mezgime bus šiek tiek daugiau matematikos.

    Olandų kompanijos Scheepjes Whirl siūlai iš tikrųjų užkariavo daugelio mezgėjų širdis ir užvaldė mintis bei laisvalaikį. Jie turi tiek neišsemiamų mezgimo bei nėrimo galimybių, kad pabaigus vieną projektą, mintyse atsiranda dar du. Mezgimas ir siūlų spalvos visada buvo gana stipri kūrybinė ir meditacinė terapija, tačiau Whirl siūluose šis poveikis, atrodo, dar labiau sustiprėja ir šie ritinukai įsuka tarsi tikri šelmiški verpetai: trauki giją, mezgi, stebi kaip itin pamažu viena po kitos keičiantis spalvų gijoms, tavo mezginys įgauna vis kitokį ir kitokį atspalvį.

    Kiek Whirl siūlų reikia M dydžio mezginiui? 

    Whirl siūlai yra susukti gana dideliais ritiniais po 215 – 225 g, kuriuose yra net 1000 m siūlo. Tai yra pakankamai daug, tad mezgant ratu nuo viršaus tokio kiekio paprastai pakanka paprastam ne per plačiam ir ne per ilgam S – M dydžio megztukui ilgomis rankovėmis (bet čia kalbame tik apie kiekį, o ne apie gražų pagrindinių dalių ir rankovių spalvų išdėliojimą). Jei ilgų rankovių Jums nereiktų, vienas ritinukas mezgant nuo viršaus pasibaigtų apytiksliai ties tunikos ilgiu.

    Mezgant atskiromis dalimis nuo apačios, atsiranda kiek kitoks siūlų kiekio poreikis, jei norime vienodus spalvinius perėjimus turėti priekyje, nugaroje ir rankovėse. Iš vieno ritinuko spalvas padalinti taip, kad užtektų visoms keturioms atskiroms dalims yra pernelyg sudėtinga (be to, platesniam M dydžio megztukui 1 ritinio vis tiek nepakaks). Todėl geriausi yra du variantai:

    • 2 dideli Whirl ritiniai (iš vieno numezgant priekį ir rankovę, o iš kito – nugarą ir kitą rankovę), tai brangesnis variantas, bet šiuo būdu galima išgauti tobulus vienodus spalvinius perėjimus visose mezginio dalyse;
    • 1 didelis Whirl ritinys ir 1 mažas tinkančios spalvos vienspalvis Whirlette ritinukas. Tai finansiškai geresnis (pigesnis) variantas ir beveik nelieka siūlų likučių, tačiau šiuo atveju turėsite iš esmės pereinančių spalvų priekį ir nugarą bei daugiau ar mažiau vienspalves iš Whirlette ritinuko numegztas rankoves. Tai irgi gerai – viskas priklauso nuo Jūsų norų ir mezgimo idėjos.

    Kaip viedonai išdėlioti Whirl spalvas atskirose mezginio dalyse?

    Whirl ritinukai yra suvyti taip, kad gijos, po vieną palaipsniui lygiais intervalais keisdamos viena kitą, sukuria išties stulbinančius spalvinius derinius. Spalvos iš viso per visą ritinuką pasikeičia net 27 kartus! Tai yra svarbu norint pasiskaičiuoti, po kiek eilių kiekvieno perėjimo Jums reikės išmegzti, norint mezginio dalyje – priekyje ar nugaroje – turėti visas ritinyje esnčias spalvas. 

    • Pavyzdėlis

    Pirmiausia išsimegzkite bent 24 – 30 akių pavyzdėlį, ji išskalbkite, ištampykite ir išdžiovinkite. Padarykite tą, kad ir kaip nesinorėtų, tingėtųsi ar nematytumėte tame prasmės. Patikėkite, pavyzdėlio mezgime prasmė visada yra ir paskui visas įdėtas papildomas darbas atsiperka su kaupu.

    • Būsimo mezginio išmatavimai

    Paimkite turimą Jums patinkantį rūbą (tai gali būti tiek megztas, tiek siūtas rūbas) ir išsimatuokite jo plotį bei ilgį nugaroje ir nusistatykite, kokio pločio ir ilgio megztinio Jūs norite. Pagal išmegztą pavyzdėlį, pasiskaičiuokite, kiek Jums reikės akių, kad gautumėte norimo pločio rūbą.

    * Man norėjosi gauti 63 – 65 cm ilgio ir apie 50 cm pločio megztuką.

    * Mano Whirl + viskozė megztuko plotis gavosi 118 akių, mezgant 2,50 mm virbalais.

    • Spalvinių perėjimų matematika

    Atkreipsiu dėmesį, kad Whirl ritiniuose pačios kraštinės ir pačios vidinės vienspalvės spalvos yra daugiau nei visų likusių spalvinių perėjimų, tad jei jos Jums atrodo per daug, galite šiek tiek nuvynioti ir padėti į šoną. Mano pasirinktame Whirl 757 Strawberries & Scream ritinuke man buvo šiek tiek daugoka raudonos jo viduryje, tad nusprendžiau raudonos perteklių palikti kitam projektui. Dėl to man mezginio dalyse (nugaroje, priekyje ir rankovėse) reikėjo išdėlioti po 21 spalvinį perėjimą (išmezgant visas spalvas, būtų reikėję paskaičiuoti eilių skaičių 27-iems perėjimams).

    Išmezgusi pačios blankiausios vienspalvės persikinės spalvos tiek, kad man atrodė jog jos jau pakanka, paėmiau ir pririšau šone pirmą spalvinį pasikeitimą ir pažymėjau šią eilę mezgimo akių žymekliu. Tada savo 118 akių pločio mezginyje išmezgiau absoliučiai visą spalvinį perėjimą iki kito sujungimo. Gavosi 16 pilnų eilių.

    Dabar pasiskaičiuokime:

    (visi paskaičiavimai daryti mezgant Whirl siūlą sudėtą su Ajur viskozės siūliuku. Mezgant tik iš Whirl siūlų skaičiai būtų kitokie, tačiau pats paskaičiavimo principas išliekas toks pats):

    1. mano mezginyje mezgant mano mezgimo tankiu gavosi, kad 10 eilių = 3 cm (16 vienos spalvos eilių apytiksliai užėmė 4,8 cm);
    2. pagal išmatavimus, norėjau apytiksliai 63 – 65 cm ilgio megztuko;
    3. jei būčiau išmezgusi absoliučiai visą ilgį kiekvieno spalvinio perėjimo, būčiau gavusi apytiksliai 100 cm ilgio megztuką (1 sp. parėjimas yra 16 eilių/4,8 cm, tokių perėjimų yra 21-as, tad 4,8 cm x 21 = 100,80 cm);
    4. vadinasi norint 21 spalvą sutalpinti 63 – 65 cm ilgio megztuko nugaroje, kiekvienos spalvos man reikėjo mažiau – po 3 cm (63 cm dalinam iš 21 sp. parėjimo = 3 cm), t. y. kiekvienos spalvos reikėjo išmegzti po 10 eilių.

    Jei norėtumėte į megztuko nugarą sutalpinti visas reikiamas spalvas, tuomet 63 cm dalinsim iš 27 sp. perėjimų ir gausime, kad kiekvieno perėjimo mums reikės po 2,33 cm, o tai yra apie 8 eiles.

    • Megztuko mezgimas

    Prasidėjo mezgimas. Mezgiau 10 eilių, pasiekusi spalvų sujungimą (jis matosi gana aiškiai), siūlą nutraukdavau, tai kas liko nuvydavau į mažą kamuoliuką, kurį moviau ant ilgo virbalo šalia.

    * Jei dėsite nuvytus kamuoliukus tiesiog į krūvą, paskui mezgant iš tų kamuoliukų rankoves, bus gana sunku atrinkti, kuri spalva seka po kurios, o spalvas sumaišius, nebesigaus ir gražus tolygus spalvinis judėjimas Jūsų mezginyje, todėl geriaus juos nuosekliai viena po kito mauti ant paprasto virbalo.

    Taip ėjau per spalvas ir mano mezginys tolygiai gražiai spalvojosi. Mezgiau visiškai tiesiai – neplatindama ir nesiaurindama – nes toks buvo mano megztuko modelio sumanymas. Taip pasiekiau tą vietą, kur turėjo prasidėti kaklas ir pečių linija.

    * Būtinai sąsiuvinuke rašykitės, kas kiek eilių keičiate spalvas. Nors išsivedėme bendrą tendenciją, kad kiekvienos spalvos mums reikia po 10 eilių, tačiau mezgant gali norėtis ar reikėti improvizuoti: gal vienos spalvos pamatysite, kad norite daugiau (gal visų 16 eilių), o kitos tik truputį (tarkim kokių 4 eilių), tad reikia taip ir užsirašyti, kad vėliau pavyktų numegzti tokią pačią priekio dalį.

    * Svarbu neišmesti nė vienos spalvos, nes tai sujauks spalvinį sumanymą ir toje vietoje spalvos ne švelniai pareis iš vienos į kitą o matysis aiški riba (dryžis).

    • Kaklas ir pečiai

    Visas 118 a. padalinau taip: pečiai po 30 a., kaklas – 58 a., nes vasariniams megztukams man patinka ne itin gilios, tačiau platesnės kaklo iškirptės (Jūs galite rinktis kitas proporcijas, kad mezginys būtų patogus būtent Jums).

    1. pečiai -  juos nuleidau per 20 eilių: 2 akis suėmiau megzdama į priekį eilės pradžioje ir 1-akis “nusiimdavo“ kai grįžtant atgal paskutines dvi akis sumegzdavau kaip vieną (jei grįžtant išvirkščiąja mezginio puse atgal, paskutinių dviejų peties akių nesumezginėsite, t. y akis nuleidinėsite tik iš gerosios mezginio pusės, gausite “laiptuotą“, o ne tolygiai įstrižą paties liniją). Gavosi pakankamas nuolydis, kad pečių linija gražiai priglustų;
    2. kaklas -  Kaklą priekyje ir nugaroje formavau pamegzdama sutrumpintomis eilėmis: nugaroje sutrumpintomis eilėmis po 3 kartus iš kiekvienos pusės (kairės ir dešinės), o priekyje – po 7 kartus. Pabaigus dalį, visos kaklo akys nuleistos ant kitos spalvos pagalbinio siūlo. Vėliau, pabaigus priekį bei nugarą bei susiuvus pečius, visos kaklo akys vėl buvo surinktos ant virbalų su valu ir aplink pamegztas 3-4 eilių kraštelis geromis akimis, kad būtų šiek tiek daugiau užsiraitęs.

    * Kaklą galima megzti ir paprastai: formuoti kaklo iškriptę nuleidžiant akis ir vėliau, jas surinkus, tiesiog primegzti kraštelį. 

    • Rankovės

    Jos megztos paprastai:

    1. megzta iš gerosios ir blogosios pusės (ne ratu), siūlė netrukdė,
    2.  netgi padėjo gerai paslėpti likusius siūlų galiukus;
    3. rankovės akys surinktos viršuje ties pečiais ir megzta žemyn plaštakos link;
    4. rankovės plotis viršuje apie 17,5 – 18 cm, surinktos 78 akys;
    5. vėl matematiškai paskaičiavus, kiekvienos spalvos megzta po 6 eiles, tik pačios šviesiausios persikinės kiek daugiau – tiek, kiek reikėjo reikiamam rankovės ilgiui ir proporcingam spalvų išsidėstymui;
    6. per visą rankovės ilgį beveik vienodais intervalais susiaurinta 9 kartus po 2 akis – viso18 akių (9 kartus po 1 akį eilės pradžioje ir pabaigoje), tad ties riešu rankovė buvo 60 akių pločio;
    7. visos mezginio dalys susiūtos ir siūlėse kruopščiai suslapstyti siūlų susjungimo galiukai.

    Iš viso sumegzta apie 260 g Whirl siūlų ir beveik tiek pat Ajur viskozės, t. y. panaudoti 2 Whirl siūlų ritiniai ir 3 viskozės sruogos.

    Whirl siūlų ir viskozės derinys

    Kodėl buvo pasirinkta megzti būtent sudėjus abu šiuos siūlus? Pirmiausia todėl, kad buvo labai įdomu, kas gausis! Whirl ir moheros mezginys gavosi nuostabus, tad norėjosi rasti ir išmėginti kokį nors vasarinį siūlų sujungimo variantą. Ir šis eksperimentas su viskoze man labai patiko, nes:

    1. viskozė visam mezginiui suteikė papildomos apimties ir mezginys iš palaidinės pavirto tikru vasariniu megztuku;
    2. mezginys įgavo labai žavų, subtiliai puošnų, bet ne banaliai blizgantį žvilgesį ir gerą kritimą;
    3. Whirl siūlai ir taip beveik tobulai pareina iš vienos spalvos į kitą nepalikdami dryžių, tačiau papildomas siūliukas iš viso užmaskavo ribas tarp spalvų ir jos tiesiog liejosi viena po kitos kaip vientisas reiškinys;
    4. su viskozės siūliuku greičiau mezgėsi, nes siūlas storesnis, o kartais tai iš tiesų smagu :)

    Visiškai taip pat patogiai galima megzti tik iš Whirl siūlo, bet šis derinys yra tikrai vertas dėmesio, Jūsų laiko ir virbalų. Siūlome pasižvalgyti po galimus (tačiau tikrai ne visus, nes visus derinius sudėlioti būtų sunkiai įmanoma) Whirl ir Ajur viskozės spalvų derinius, gal rasite tai, ką norėsis išmėginti, kol vis dar vasara (paspaudus ant nuotraukos, ji pasididina). Jei norite megzti panašų megztuką, tačiau perkaičius vis tiek kyla klausimų, rašykite man info@siltassiulas.lt, gal pavyks kartu į juos atsakyti.

    Linkėjimai,

    Milda

    © Visos teisės saugomos. Šioje svetainėje esančią tekstinę ir/ar grafinę informaciją draudžiama kopijuoti ir/ar bet kokiu būdu platinti be Mildos Gokienės išankstinio sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant šioje svetainėje esančią informaciją, būtina nurodyti internetinę svetainę www.siltassiulas.lt kaip tokios informacijos šaltinį.