Mezgimas "tarp eilučių" - Whirl ir šešėlinio rašto fenomenas

 • Mezgimas "tarp eilučių" - Whirl ir šešėlinio rašto fenomenas

  Kartais atrodo, kad mezgimo Whirl ritiniais galimybės yra neišsemiamos. Spalvų pasikeitimais tarsi paslaptingais takeliais mes leidžiamės į nuostabią ir viliojančią kelionę. Tačiau įsivaizduojate, kokia ta kelionė tampa įdomi, kai į viename mezginyje susijungia du Whirl ritiniai!

  Crochet Between the Lines (nėrimui) ir Read Between the Lines idėjos priklauso talentingai Canadutch tinkalaštininkei, kuri puikiai įžvelgė sėkmingo mezgimo dviem Whirl ritiniais galimybę. Ši idėja prasidėjo ir atsiskleidė skarose – pakankamai paprastame, daugelio mėgiamame plačiai pritaikomame rankdarbyje, kuriame galima lengvai sekti ir mėgautis raštu ir spalvų kaita. Projektas buvo toks sėkmingas ir taip plačiai pasklido po socialinius tinklus, kad Scheepjes kompanija išleido du Yarn After Party žurnaliukus. Tad norinčios šia idėja pasidomėti daugiau ir sužinoti smulkiai (anglų kalba) kaip megzti ar nerti tokią skarą, informaciją gali rasti čia:

  Read Between the Lines – #RBTL (mezgimas):

  Crochet Between the Lines – #CBTL (nėrimas):

  Ko reikia tokiai nertai arba megztai CBTL/RBTL skarai:

  • 2 Jums labiausiai patinkančių ir, Jūsų manymu, derančių tarpusavyje, Whirl ritinukų;
  • virbalų ar vąšelio – nors dažniausiai vakarinėje Europos dalyje Whirl siūlai yra mezgami arba neriami 3,00 mm virbalais ar vąšeliu, tačiau mes ir mūsų klientės esame nusprendę, tai toks storis yra per didelis ir šie projektai geriausiai pavyksta mezgant 2,25 – 2,75 mm virbalais ar neriant 2,00 – 2,50 mm vąšeliu.

  Besinaudojančios Instagram socialiniu tinklu, gali į paiešką įvesti trumpinius #cbtl bei #rbtl ir tikrai rasite begalę pavyzdžių, kaip atrodo įvairiomis spalvomis mezgamos tokios skaros.

  Palikę nėrimo projektą nuošalyje, šį kartą leidomės į gana ilgą 2 km siūlo kelionę pasitelkę virbalus, taigi į Read Between the Liles idėją/RBTL (angl. – Skaityk tarp eilučių) idėją galime pažvelgti gerokai iš arčiau.

  Mezgimo “tarp eilučių“ raštas arba nuo ko pradėti

  Rašto schema/vaizdinė medžiaga/aprašymas

  Šis raštas yra itin įdomus ir tikrai vertas Jūsų dėmesio. Beje, kad ir kaip sudėtingai tie chameleoniniai spalvų perėjimai atrodytų žiūrint į mezginių nuotraukas, viskas yra pakankamai paprasta net nedidelę mezgimo patirtį turinčiai moteriai. Šiek tiek įgudusi mezgėja raštą lengvai išlukštens vos įdėmiau pažvelgusi į geros kokybės nuotrauką. Mezgančios su Youtube į paieškos laukelį turėtų įvesti shadow knitting arba illusion knitting ir gaus išsamios vaizdinės maždiagos kaip čia viskas taip įdomiai gaunasi. Norinčios preciziškai tikslaus aprašymo ir gliaudančios angliškus mezgimo aprašymus kaip riešutus, gali įsigyti aukščiau minėtus Scheepjes Yarn After Party žurnaliukus arba parsisiųsti minėtą analogišką aprašymą iš Ravelry tinklapio (nuorodos buvo įkeltos aukščiau).

  Kaip sukuriamas iliuzinio/šešėlinio mezgimo rašto “fenomenas“

  Didelės paslapties čia nėra. Viskas kuriama rašto reljefo ir spalvos pagalba. Kiekvienu Whirl ritiniu (pavadinkime juos A ir B ritiniais) pakaitomis tolygiai yra mezgama po 2 eilutes (tiek mezgant pirmyn – atgal, tiek ratu nuo viršaus), t. y.:

  1 eilutė: A spalvos siūlų mezgama vien geromis akimis;

  2 eilutė: A spalvos siūlu mezgama kaitaliojant gerąsias ir blogąsias akis, pavyzdžiui, 10 g. a., 10 bl. a., 10 g. a., 10 bl. a. ir t. t.,

  3 eilutė: B spalvos siūlu mezgama vien geromis akimis;

  4 eilutė: B spalvos siūlu mezgama kaitaliojant gerąsias ir blogąsias akis, tačiau čia reikia sukeisti jas “šachmatiškai“, t. y. kur A spalvos siūlu buvo 10 gerų akių, B spalvos siūlų turi būti 10 blogų akių ir t. t.

  Kitaip tariant: jei A spalvos siūlu buvo 10 g. a. , 10 bl. a , 10 g. a., 10 bl. a., tai mezgant B spalvos isūlu turi būti: 10 bl. a., 10 g. a., 10 bl. a., 10 g. a. ir t. t.

  Jei kam ši vieta atrodo sunkiau suprantama, pasižiūrim į nuotrauką (paspaudus ant jos, nuotrauka pasididina).

  Ir viskas. Daugiau nėra jokios paslapties. Mezgate kas antroje eilutėje šachmatiškai kaitaliodamos gerų ir blogų akių raportus, o visą kitą darbą sėkmingai ir su įkvėpimu padaro pereinamų spalvų siūlai (šiuo atvjeu – Whirl ritiniai). Dar vienas dalykas, ko reikės pradėjus šį projektą – tai kantrybė. Ir ne tik dėl to, kad turėsite sumegzti 2 km pakankamai plono siūlo. Kantrybė reikalinga todėl, jog pats rašto ir Jūsų mezginio grožis atsiskleis tik gerokai padirbėjus, t. y. sumezgus daugau siūlų ir žymiai pasikeitus spalvoms. Tiesą pasakius, kaip galiausiai atrodys Jūsų mezginys, pamatysite tik mezginį pabaigusios, nesvarbu, kokią lakią vaizduotę turėtumėte. Tai irgi viena iš šio mezgimo paslapčių ir intrigų – nepaleisti Jūsų dėmesio iki pat mezginio pabaigos. Ir tai pats geriausias būdas 2 km siūlo mezgimą įveikti ne kaip varginantį maratoną, o kaip lengvą pasibėgiojimą gaivų vasaros rytą. 

  Kaip pasirinkti Whirl spalvas?

  Prieš pradėdama megzti, internete peržiūrėjau gausybę įvairiausių mezginių dviem Whirl ritiniais pavyzdžių. Ir kuo daugiau aš jų mačiau, tuo aiškiau darėsi, kad nesėkmingų derinių iš esmės nėra. Vienos spalvinės kombinacijos Jums gali patikti labiau, kitos mažiau, tačiau tai ir lieka tik mūsų asmeninė nuomonė ir trauka vienoms ar kitoms spalvoms. Tad galima drąsiai leisti į eksperimentus.

  Pradedant RBTL projektą, spalvas galima derinti keliais būdais:

  • pasirinkti Jums patinkančius ir Jūsų manymu derančius 2 skirtingus Whirl ritinius (pats įdomiausias būdas ir pati spalvingiausia kelionė);
  • pasirinkti 2 vienodus Whirl ritinius ir pradėti megzti paėmus vieno vidinę, o kito išorinę giją (čia mezginys tarsi persidengs veidrodiniu būdu; tai pakankamai saugus pasirinkimas, kai bijoma suklysti ar pasiklysti spalvose);
  • pasirinkit 1 Whirl ritinį ir prie jo derančius 2 Whirlette vienspalvius ritinukus (čia vienspalvis Whirlette kaip rėmai “laikys“ visą mezginį pasikartojančiu vienspalvių juostelių pavidalu, o Whirl gijos pamažu ir nuosekliai suteiks mezginiui spalvų).

  Dar keli pastebėjimai apie spalvų pasirinkimą:

  • kiekviename Whirl ritinyje yra vienodas skaičius spalvinių perėjimų, tad derindamos ritinukus, pabandykite mintyse suglausti I ritinio vieną stambesnę spalvųgrupę su II ritinio spalvų grupe ir pagalvoti, kaip tos spalvos kartu “suskambės“. Įsivaizduokite, ar norite pradėti megzti abu ritinius nuo tamsesnių/ ryškesnių spalvų ir leisti mezginiui šviesėti, o gal atvirkščiai: vieno ritinio tamsesnė gija pradėta megzti su kito ritinio šviesesniąja leis išlaikyti nuolatinį kontrastą ir mezginio ryškumą visame rankdarbyje;
  • Jei rinksitės abu ryškius ritinius, mezginys be abejo bus kontrastingas ir išraiškingas. Tačiau jei renkatės vieną ramesnių spalvų ritinį, kitą galite drąsiai imti ryškesnį – dėl rašto reljefo ir chameleoninio jo efekto ramesnis ritinys visada “nugesins“ ryškesnio ritinio spalvas. Kartu ryškesnis ritinys suteiks ramioms spalvoms išraiškos – taip gaunasi itin harmoningi deriniai. 

  Mezgimo akių žymekliai

  Nors girdėjau įvairių nuomonių, tačiau mezgimo akių žymekliai tarp akių pasikeitimų man buvo itin naudingas dalykas. Iš pradžių bandžiau megzti be jų, kad netrikdyčiau mezginio malonumo, tačiau teko kiekvieną kartą sekundei kitai vis stabtelėti, kad įsitikinčiau, ar tikrai jau reikia keisti mezginio akis. Tai labai stabdė mezgimo greitį. Tad kaip ir rekomenduojama, susikabinau kas 10 akių (nes kas tiek pradžioje keitėsi raštas) žymeklius ir darbas gerokai pagreitėjo – iš karto buvo aišku, kur reikia keisti raštą. Beliko tiek permėtinėti žymekliukus nuo vieno virbalo ant kito ir mėgautis mezgimu.

  Rašto platinimas

  Kaip mezgant platinti RBLT skarą, atidesnė mezgėja iš karto supras pažvelgusi į nuotrauką. Tai yra tas skarų tipas, kurios pradedamos nuo kelių startinių 3-4 akių ir tada tolygiai platinamos, viename skaros krašte iš gerosios pusės vis pridedant po vieną akį (kitas kraštas lieka tiesus). Ir taip mezgama iki tol, kol pasibaigia siūlai. Konkretų aprašymą rasite aukščiau nurodytose Yarn After party žurnaliukuose ar Ravelry tinklapyje (žr. nuorodas, įkeltas straipsnio pradžioje). Beje, megzdamos skarą, nepamirškite tiesiai einančiame krašte palikti pastovų/nekeičiamą pagal raštą ripso akių kraštą – taip skaros kraštas nesiries.

  Nusprendusi šią RBLT idėją panaudoti kiek kitokiame mezginyje – suknelėje, mezgamoje ratu nuo viršaus, platinau raporto viduryje pridėdama po vieną akį (jei yra 10 gerų akių, tai mezgiau 5 akis – 1 pridėjau – mezgiau kitas 5 akis). Iš blogosios mezginio pusės pridėtą akį išmezgus kaip persuktą, skylutės beveik nesimatė, tad, manau, tokiu paprastu būdu mezginį galima išplatinti gražiai ir pakankamai plačiai.

  Mezginio dydis - skara, megztukas ar visgi suknelė?

  Šis raštas ir jo kuriamas įspūdis yra unikalus ir gražiai atsiskleidžia įvairiuose mezginiuose. Skara yra tas padrindinis “meditacinis“ mezginys, kurį mezgant nereikia daug galvoti ar modeliuoti – tiesiog tolygiai platinate vieną kraštą, sekate gerų – blogų akių kaitą ir mėgaujatės spalvinėmis gamomis. RBTL skara gaunasi jaukiai milžiniška – į ją susisiausite visaip kaip kaip tik norėsite.

  Bet lygiai taip pat puikiai šiuo būdu mezgant spalvinasi ir suknelės, tunikos ar megztukai. Tik čia, nors ir esu didelė mezgimo atskiromis dalimis mėgėja (vis dar), rekomenduočiau rūbą megzti ratu nuo viršaus. Tai gali būti užsegamas ar užsivelkamas per galvą mezginys, tačiau visais atvejais bus daug paprasčiau spalvas “paleisti“ ratu nuo viršaus. Nes 2 Whirl ritinius atidalinti taip, kad gautumėte vienodas nugaros, priekio dalis ir dar rankoves būtų tikrai nemenkas iššūkis.

  2 Whirl ritiniai yra puikus siūlų kiekis M dydžio suknelei. M dydžio megztukui, jei nenuvyniosite šiek tiek siūlų rankovėms, o megsite nuo viršaus taip, kaip eina siūlas, sunaudosite iš esmės tik po pusę kiekvieno ritinio. Tad šiuo atveju geras variantas būtų 1 Whirl ritinys ir prie jo derantis mažasis Whirlette ritinukas – taip siūlus sunaudosite optimaliausiai. M dydžio tunikai (neskaitant rankovių) susimegs po 2/3 ritinio.

  Rašydama apie siūlų sunaudojimą M dydžio mezginiams, galvoje turiu apytiksliai 264 akių pločio, kartu imant nugarą ir priekį, mezginį (22 raportai po 12 akių).

  Savo mezgamos suknelės kaklą pradėjau užsidėjus 120 akių ir pasirinkau 2,25 mm virbalus. Ir tada aplink ratu iki finišo! Prisijunkite ir Jūs. Ši mezgimo idėja yra neapsakomai įdomi!

   

  Linkėjimai,

  Milda

  © Visos teisės saugomos. Šioje svetainėje esančią tekstinę ir/ar grafinę informaciją draudžiama kopijuoti ir/ar bet kokiu būdu platinti be Mildos Gokienės išankstinio sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant šioje svetainėje esančią informaciją, būtina nurodyti internetinę svetainę www.siltassiulas.lt kaip tokios informacijos šaltinį.