FJORD siūlai: skandinaviški raštai paprastai ir greitai (mezgimo aprašymas)

 • FJORD siūlai: skandinaviški raštai paprastai ir greitai (mezgimo aprašymas)

  Skandinaviški raštai ir jais papuošti megztiniai - vienas iš žiemos simbolių. Atrodo, kad vien žiūrint į juos pasidaro šilčiau. Tačiau bandyti suvaldyti tarpusavyje nuolatos besipinančius du, tris ar daugiau kamuoliukų ryžtasi ne kiekvienas. O net ir pasiryžus, tokio mezgimo malonumo tikrai niekas negarantuoja. Todėl Fjord siūlai čia tampa tikra ne tik palaima, bet ir itin įtraukiančiu žaidimu.

  Džiugu, kai siūlų gamintojai yra kupini idėjų, kaip kuo įdomiau išmarginti vienus ar kitus siūlus, mums pasiūlant vis įdomesnių mezgimo idėjų. Skandinaviški raštai yra ta mezgimo klasika, kuri visada madinga, žavinti ir geidžiama, tačiau pakankamai sudėtinga, nes keli kamuoiukai pinasi tarpusavyje, perkeliamas siūlas gali per daug įsitempti ir taip užuot mezgus lengvai ir greitai, mes įsitraukiame į gana sudėtingą procesą. Todėl kai kurie gamintojai sumąsto, kaip šį procesą padaryti daug paprastesnį ir panašesnį į įdomų žaidimą, o ne sudėtingos matematinės lygties sprendimą. 

  Kiekvienas vokiečių gamintojo Pro Lana Fjord siūlų kamuolys yra jau paruoštas žavingų raštų mezgimui. Siūlai nudažyti taip, kai tiesiog visiškai paprastai paėmus vieną siūlą ir pradėjus megzti, Jūsų mezginys savaime ims margintis skandinaviškus/norvegiškus raštus primenančiais motyvais. Paprasta, žavu ir lengva.

  FJORD SIŪLŲ IR MEZGIMO YPATUMAI

  • Kokybė. Net 70% šių siūlų sudaro aukščiausios kokybės merino vilna ir tai iš karto juntama vien paėmus siūlus į rankas ir dar labiau - pradėjus mezgimą. Siūlai itin kokybiški, vilnos pojūtis puikus, mezginys gaunasi labai labai minkštas ir purus.
  • (Ne)kandimas. Fjord siūlai tikrai visiškai nekanda. Iš jų galima megzti suaugusiems, vaikams ar bet kuriems žmonėms, kurie jautriai reaguoja į vilnos prisilietimą. Savo megztuką padariau aukštu, prigludusiu kaklu ir dėvėdama tikrai nejaučiu vilnos jausmo. Man yra malonu, šilta ir gera (nors esam įsikitikę, kad mums šie siūlai švelnūs, visgi darau prierašą, kad tai subjektyvus vertinimas, nes mes visi skirtingi ir gal kai kam gali pasirodyti ir kitaip. Nors tokiu atveju, nustebčiau).
  • Mezginio raštas. Mezginys labai gražiai marginasi pagal numatytą siūlo kuriamą raštą. Kaip atrodo išmegztos spalvos, galite pamatyti prie kiekvienos kamuoliuko spalvos įkeltose nuotraukose el. parduotuvėje. Spalvos išraiškingos, parinkti žavūs deriniai, kurie dvelkia ramybe. Čia nerasite itin ryškių tonų, tačiau kuriant paletę buvo siekta būtent sukurti ramų skandinavišką stilių atspindinčias spalvines kombinacijas. Tai pavyko visu 100%.

            

  • Mezgimo rašto išsidėstymas. Turėkite galvoje, kad tai, kaip išsidėstys raštas konkrečiai Jūsų mezginyje, priklauso nuo mezginio pločio. Vienaip marginsis 40 - 50 akių pločio šalikas, visai kitaip marginsis 100 akių pločio atskiromis dalimis mezgamas megztukas, dar kitaip marginsis ratu nuo viršaus mezgamas mezginys (šiuo atveju juostelės gausis gana siauros ir skandinaviškų raštų stilius bus sunkiau pastebimas).
  • Mezginys po skalbimo. Nors mezginys atrodo minkštas ir švelnus jau iš karto mezgant, po skalbimo ar gero išgarinimo lygintuvu su garais, jis tampa dar švelnesnis. Tačiau reikia turėti galvoje, kad mezginys po skalbimo/išgarinimo šiek tiek tempiasi, lyginasi ir galiausiai jo apimtis padidėja lyginant su ką tik išmegztu. Tad prieš pasiskaičiuojant mezginio akis, primygtinai verta išsimegzti pavyzdėlį ir jį išsiskalbti ar išlyginti lygintuvu su gausiais garais, nes jis šiek tiek pakeis savo apimtį. Ir būtent tai padarius, jau pasiskaičiuoti būsimo mezginio akių skaičių.
  • Virbalai. Šį kartą likome nuoširdžiai nesupratę, kodėl yra rekomenduojami būtent tokio storio virbalai (5,5 - 6,5 mm), nes neįsivaizduojame, ką galima su Fjord siūlais ir tokiais virbalais veikti. Siūlas, nors ir purus, tikrai nėra storas (100 g/350 m arba 50 g/175 m padalinus pusiau), tad jei šiuos siūlus sumegztumėte bent 5,5 mm virbalais, gautumėte ypatingai laisvą ir sunkiai valdomą mezginį, turint galvoje, kad merino vilną ir taip visada rekomenduojama sumegzti kuo tampriau. Nebent norite iš kuo mažesnio siūlų kiekio nusimegzti kokį šaliką ir Jums beveik nesvarbu, kaip vėliau keisis jo forma. Megztukui labai gražiai tinka 3,5 mm virbalai. Aš mezgu laisviau, tad net pradėjusi 3,5 mm,vėliau juos pakeičiau į 3,25 mm ir buvo pats tas. Mezginys vis tiek išliko labai minkštas, akys tikrai nesuspaustos ir purios, tačiau tarp jų neliko man nereikalingų "kiaurymių".
  • Šiluma. Nors siūlai nėra itin stori, megztukas gavosi labai maloniai šiltas. O dėvėti šaltą žiemą po storu paltu ar striuke plonesni, lengvą, bet šiltą megztuką, visada yra labai malonu.

  FJORD MEGZTUKO MEZGIMAS

  Bendri ypatumai: 

  • dydis: labai laisvas M, tampresnis L arba apytiksliai 38/40 dydis;
  • virbalai 3,5 - 3,25 mm;
  • sunaudoti 4 kamuoliukai (400 g), kas maloniai nustebino, nes tikėjausi sumegzti tikrai daugiau;
  • mezgimo tankis po skalbimo 10 x 10 cm = 22 akys x 32 eilės;
  • mezgasi labai smagiai ir greitai, nes besidėliojantys raštai taip įtraukia, kad sunku sustoti :)
  • mezgimo principas labai paprastas: nugarą ir priekį numezgame atskiromis dalimis, susiuvame, surinkę akis primezgame kaklą ir surinkę akis, primezgame rankoves.

  Megztuko nugara

  Šie tipo šiaurietiški raštai man visada mintyse siejasi su žiema, laisvalaikiu, išvyka, jaukiu kalnų nameliu su židinuku, arbata ir jaukiu laiko leidimu artimų žmonių  draugijoje. Tad ir sumanymas buvo laisvo stiliaus, prie džinsų tinkantis, lengvai krentantis megztukas, nieko bendro neturintis su aptempais ir figūrą išryškinančias elegantiškesniais mezginiais ir gyvenimu ofise. Mezginys turėjo nešti žinutę, kad man yra jauku, patogu ir gera.

  Tad jei Jums tokia mezginio idėja yra miela ir dėvite apytiksliai 38/40 dydžio rūbus, galite drąsiai uždėti 110 akių. Jei dėvite šiek tiek didesnio dydžio rūbus, tokio pločio mezginys Jums bus labiau prigludęs. Jei dėvite S ar 36 dydį, gausite madingai platoką mezginį. Tad paėmę šį akių skaičių kaip atskaitinį, galite jį koreguoti pagal savo dydį arba individualų norą (o jei prieš tai išsimegsite ir išsiskalbsite pavyzdėlį, bus iš viso idealu)

  Toliau mezgame taip: 10 eilių stulpeliai (2 geros, 2 išvirkščios akys), o toliau 160 eilių lygiai. Atsipalaiduojate, mezgate, medituojate stebėdami kaip nuostabiais raštais spalvojasi mezginys ir mėgaujatės tuo, ką darote.

  Pečių linija

  Mezginys dalinasi taip: 37 akys petys - 36 akys kaklas - 37 akys petys.

  Tas 37 paties akis turime nuleisti labai pamažu ir "švelniai", jei norime gražiai prigludusių pečių be jokių stovinčių ore kampų. Tad nuleidinėjame po truputi taip: 2 akis nuleidžiame eilutės pradžioje (mezginys sumažėja 2 akimis) ir dvi paskutines akis sumezgame grįždami atgal blogąja puse eilutės pabaigoje (tas dvi paskutines akis sumezgme gerąja akimi, kabindami jas virbalo priekyje iš kairės į dešinę) mezginys sumažėja dar 1 akimi), tad iš viso numezgę pirmyn ir atgal, nuleidžiame 3 peties akis. Ir taip darome tol, kol nulaidome visas 37 peties akis 

  PASTABA: Kodėl negalima iš karto nuleisti 3 akių eilutės pradžioje? Todėl, kad jei darysime taip (nuleisime visas 3 akis iš karto eilutės pradžioje, o grįždami blogąja puse tiesiog išmegsime visas akis, apsuksime mezginį ir megsime toliau vėl nuimdami 3 akis), gausime "laiptuotą" peties liniją, kuri, pirma, negražiai atrodys, antra, sunkiau bus susiūti ir siūlėje turėsite tuos įsiūtus kampukus. Akių nuleidinėjimas, nuimant norimą kiekį eilutės pradžioje ir tuomet grįžtant blogąja puse sumezgant būtent dvi paskutines akis, leis Jums sukurti lygų kraštą, be jokių laiptukų ir iškilimų, o tokia lygi linija, vėliau visada lengviau siuvasi ir dailiau atrodo. 

  Kaklas nugaroje

  Kai matote, jog Jūsų pečiai beveik baigti, ir nuleisti liko tik 2 kartus mezgant į priekį, kitaip tariant pečius nuleidę 10 kartų, grįždami blogąja puse atgal, padaliname mezginį per pusę, kairės pusės akis surenkame ant didelio žiogelio arba storesnio pagalbinio siūlo ir dirbame tik su dešine mezginio puse:

  • grįždami blogąja mezginio puse, nuleidžiame arba surenkame ant pagalbinio siūlo 8 kaklo akis, baigiame eilutę, sumezgame 2 paskutines eiutės akis kartu dėl peties. Apsukame mezginį;
  • nuleidžiame 2 peties akis, išmezgame eilutę iki galo. Apsukame mezginį;
  • grįždami blogąja mezginio puse, nuleidžiame arba surenkami ant pagalbinio siūlo visas likusias 10 kaklo akių, baigiame eilutę, sumezgame 2 paskutines eiutės akis dėl peties. Apsukame mezginį; 
  • Nuleidžiame visas peties akis, kiek liko.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Dabar nuo žiogelio arba pagalbinio siūlo atgal ant virbalo susirenkame kairės mezginio pusės akis ir tokiu pat būdu užbaigiame kairiąją mezginio pusę. Jūsų megztuko nugara baigta.

  Megztuko priekis

  Priekiui lygiai taip pat uždedame 110 akių, lygiai taip pat mezgame 10 eilių stulpeliu ir toliau lygiai. Visas mezgimo skirtumas bus tik viršuje, dėl žymiai labiau įgilinto kaklo.

  Kaklą "išimsime" arba įgilinsime per pakankamai nemažą 18 eilių (skaičiuojant tik mezgamas į priekį eiles) skaičių. Labiau įgilintas kaklas gražiau "guls", prie jo primegzta apykaklė "nelips" viršun, nedarys raukšlės ir nebus "užsmaugimo" jausmo, o dėvėti tokį mezginį bus išties patogu.

  Priekinės dalies kaklo ir peties mezgimo schema (paspaudus ant nuotraukos, ji pasididina):

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Kaklo išmezgimas priekyje ir peties nuleidimas:

  • išmezgame 148 eilių ir mezgant 148-tą eilę, t. y. grįždami blogąja puse atgal, padaliname mezginį per pusę, kairės pusės akis surenkame ant didelio žiogelio arba storesnio pagalbinio siūlo ir dirbame tik su dešine mezginio puse: mezgant tą pačią 148-tą eilę, nuleidžiame 3 kaklo akis eilutės pradžioje. Mezgame eilutę iki galo išmegzdami visas akis. Apsukame mezginį;
  • 149 eilė. Mezgame įprastai iki mūsų eilutės pabaigos (tos dešinės pusės eilutės, kairę mezginio pusę kol kas pamirštame). Apsukame mezginį;
  • 150 eilė. Nuleidžiame 2 kaklo akis eilutės pradžioje. Mezgame eilutę iki galo išmegzdami visas akis. Apsukame mezginį. 
  • ir t. t. pagal schemą aukščiau.

  Dabar tą patį padarome su kairiąja mezginio puse ir turime užbaigtą megztuko priekį.

  Susiuvame pečius. Surenkame kaklo akis ir primezgame apykakle. Mgezdami tiesiog matuokitės mezginį ir padarykite tokį kaklą, koks Jums patogiausias. Aš mezgiau apytikliai 12 cm (matuojant sulenkus) aukščio golfa. Šilta, gera, jauku :)

  Rankovės

  Dabar surinkite akis rankovėms. Rankovėms mano megztuke surinktos 84 akys. Tuomet megzdama palaipsniui jas siaurinau (toje siaurinimo eilutėje tiesiog dvi akis eilutės pradžioje ir pabaigoje sumegzdama kartu) per 2/3 rankovės ilgio, kol liko 70 akių. Tuomet likusį trečdalį rankovės mezgiau tiesiai nebesiaurindama. Viso mano rankovė buvo mezgama 120 eilių lygiai.

  Tuomet prieš megzdama stulpelius, rankovės akių skaičių nuo 70 sumažinau iki 40 akių, po 2 akis sumegzdama kartu ir kur-ne-kur pavienių akių neusmegzdama, kad susidarytų 40 akių skaičius, nes būtent tokios apimties riešo norėjau. Jūs galite daryti siauriau ar plačiau, pagal savo ranką.  Ir tuomet mezgiau 10 eilių stupeliu bei nuleidau akis. 

  Susiuvame rankoves ir megztuko šonus. Viskas, megztukas baigtas. Galite leistis į žiemiškas išvykas ar pavakaroti su draugais. Megztukas tikrai sulauks daug pagyrų, o tarp mezgančių žmonių karu su Jumis taps tikra vakarėlio žvegžde :)

  PRO LANA FJORD siūlus rasite el. parduotuvėje čia. O jei sudomino ir norite sau nusimegzti tokį ar panašų megztuką, įvedę kodą MANOFJORD šiems siūlams gausite 10% nuolaidą :)

  Visada mėgaukitės mezgimu ir tuo ką darote. Jūsų laikas sau yra dovana, kurią galite sau įteikti net jei Kalėdos jau seniai pasibaigusios :) 

  Linkėjimai,

  Milda

  © Visos teisės saugomos. Šioje svetainėje esančią tekstinę ir/ar grafinę informaciją draudžiama kopijuoti ir/ar bet kokiu būdu platinti be Mildos Gokienės išankstinio sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant šioje svetainėje esančią informaciją, būtina nurodyti internetinę svetainę www.siltassiulas.lt kaip tokios informacijos šaltinį.