Prekių katalogas

Jako vilna - Centrinės Azijos lobis

  • Pradėjus labiau domėtis mezgimo siūlais, supranti, kad avies vilna toli gražu nėra vienintelis pluoštas, iš kurio gali būti verpiami mezgimo siūlai. Vilnų įvairovė yra gana plati. Avių vilna neretai įgauna atitinkamų savybių ir tampa atskiru vilnos porūšiu priklausomai nuo vietovės, kurioje avytė ir jos protėviai gyvena jau daugelį metų (pavyzdžiui, islandiška, įvairių salų avių vilna). Taip pat bene kiekvienas esame daugiau ar mažiau susipažinę su mohera, kašmyro, angoros ar alpakos vilnomis. Nebestebina net mezginiai iš šuns vilnos, tačiau vis dar ne kiekvienas yra girdėjęs, o tuo labiau išbandęs savo virbalais Centrinės Azijos gyvūno – jako vilną.

    Kas tas jakas?

    Jakas yra jaučių pošeimio dykaragis žinduolis. Tai išties stambus gyvūnas: jo kūno aukštis siekia 2 m, ilgis – 3,25 m, o kūno masė siekia net 1000 kg! Jako kūnas ilgas, kojos trumpokos, o ilgi papilvės plaukai beveik siekia žemę. Dažniausia laukinių jakų kailio spalva yra juoda ar tamsiai ruda, o domestikuotų jakų galima sutikti ir šviesesnių spalvų. Jakai yra paplitę Himalajų regione. Gyvena ir išgyvena itin atšiauriomis sąlygomis iki 5000 m aukštyje virš jūros lygio. Jako gyvenimo trukmė apie 20 metų.

    Kadaise buvo aptinkamos didelės jakų bandos, tačiau ilgą laiką šie gyvūnai buvo negailestingai naikinami, todėl šiuo metu jie yra įrašyti į Tarptautinę raudonąją knygą ir laisvėje gyvenančių jakų populiaciją sudaro apie 500 gyvūnų. Domestikuoti dar I tūkstantmetyje prieš mūsų erą ir kaip naminiai laikomi Tibete, Mongolijoje, Tuvoje, Altajuje, Pamyre, Tian Šanyje. Naudojami kroviniams pernešti, auginami mėsai, pienui ir... vilnai!

    Kuo ypatinga jako vilna?

    Kaip jau buvo minėta, jakai išgyvena itin atšiauriomis gamtinėmis sąlygomis, būtent tai, padedant natūraliai gamtos atrankai, ir suformavo ypatingą šių gyvūnų vilną, kurią turime dabar. Jako vilna gali būti gaunama tik vieną kartą metuose nušukuojant ją rankomis pavasarinio šėrimosi metu, kai yra metamas per žiemą užsiaugintas storas kailis.

    Jako vilną galima išskirti į du sluoksnius:

    • išorinį – šiurkštesnį, stiprų, ilgo plauko sluoksnį, kuris dengia visą gyvūną;
    • pavilnę – tą nuostabų, švelnų, trumpo plauko sluoksnį, kurį gyvūnas užsiaugina šaltojo sezono metu ir kuris neįtikėtinai gerai izoliuoja ir apsaugo jakus nuo didžiausių šalčių.

    Vėliau vilnos apdirbimo proceso metu, ilgieji šiurkštieji kailio plaukai yra pašalinami ir iš jų pinamos virvės, diržai arba audžiami įvairūs itin patvarūs kilimėliai ar krepšiai. Siūlų verpimui paliekama tik pati švelniausia ir minkščiausia jako pavilnė.

    Galima išskirti šias pagrindines jako vilnos savybes:

    • šiluma – atliktų testų metu buvo nustatyta, kad lauke esant -18C, jako odos temperatūra, priklausomai nuo kūno vietos, buvo nuo +8C iki +20C. Taip pat yra nustatyta, kad jako vilna yra 10-15% šiltesnė nei merino avies vilna. Jakas gali nesunkiai toleruoti net -40C temperatūra ir tik dėka ypatingos savo vilnos;
    • pralaidumas orui – jako vilna puikiai sugeria kūno drėgmę ir išgarina ją į orą, o tai reiškia, kad su jako vilnos rūbais jausitės puikiai ir net sukaitę išvengsite nemalonaus drėgmės pojūčio ant savo kūno. Taip pat mezginiai iš jako vilnos siūlų puikiai šildys net pačiomis šalčiausiomis žiemos dienomis.
    • švelnumas – tai nustebina daugelį žmonių, nes niekas nesitiki, kad toks gigantiškas, keistos grubokos išvaizdos gyvūnas gali duoti tokią neįtikėtinai švelnią vilną.
    • atsparumas kvapui – jako vilna turi antimikrobinių savybių, todėl ji nepritraukia mikrobų, dėl kurių prakaituojant atsiranda blogas kvapas.
    • stiprumas – jako vilna yra daug stipresnė už tokio paties diametro avies vilną.

    Jako vilnos mezgimo siūlai

    Kai iš vilnos, pasižyminčios tokiomis ypatingomis savybėmis, yra suverpiami mezgimo siūlai – šiltesni už įprastą vilną ir puikūs kaip kašmyras, galima savo rankomis nusimegzti pačių nuostabiausių mezginių! Jako vilnos siūlai neturi avies vilnai būdingo kvapo, ypatingai gerai išlaiko šilumą, nemeta jokio pūko. Jako vilna gali būti tinkama ir jautresniems žmonėms, nes neturi savyje laonolino.

    Šveicarų kompanija Lang Yarns mezgimo siūlus su jako vilna Yak pristato kaip vieną iš ypatingai išskirtinių produktų savo kolekcijoje. Yak siūlai yra suverpti kartu su vieną geriausių ir švelniausių merino avių vilna, tad siūlas išlieka tikrai švelnus, o ypatingas jako vilnos pluoštas suteikia šių mezgimo siūlų spalvų paletei savitumo. Jei ieškote, šilumos, švelnumo ir išskirtinumo, o kartu ir visiškai naujo produkto Lietuvos rinkoje, Lang Yarns Yak siūlus rasite čia.

    Smagaus mezgimo ir šiltų, išskirtinių mezginių!