Prekių katalogas

Gotlando avys, stebuklingai šilti siūlai ir hobitų apsiaustai

  • Įvairių salų vilna visada yra įdomi ir savita, nes daugiau ar mažiau nuo žemyno izoliuotas gyvenimas jose leidžia susiformuoti unikalioms ten auginamų avių rūšims su tik jų vilnai būdingomis savybėmis.

    Gotlando salos avys - kokios jos?

    Kaip galima numanyti jau nuo pačio veislės pavadinimo, Gotlando avys yra kilusios iš Švedijai priklausančios ir ne taip jau toli nuo Lietuvos Baltijos jūroje esančios Gotlando salos. Gotlando avys priklauso Šiaurės Europos trumpauodegių avių šeimai, į kurią taip pat įeina Šetlando, Romanovų, Islandijos ir kai kurios kitos avys. Ta Gotlando avių veislė, kurią matome dabar, nėra visiškai ta pati, kokia ganėsi šioje saloje ir prieš šimtus metų. Ir šiandien Gotlando saloje galima rasti dabartinių Gotlando avių pirmtakų – raguotų Guto avių. Remiantis viena nuomone, įtakos dabartinės Gotlando avių veislės, tokios, kokią turime dabar, susiformavimui, turėjo dar vikingų į Gotlando salą atgabentos Karakulių ir Romanovų avių veislės, o remiantis kita – įtaką čia padarė Leičesterio avys. Nepaisant vienokios ar kitokios šių savitų avių kilmės, tiksli dabartinų Gotlando avių veislė, tokia, kokią matome šiandien, buvo apibrėžta 1920 m. Švedijoje ir nuo tada kruopščiai prižiūrima, kad nebūtų nukrypstama nuo šios veislės standartų. Nors kilę iš Švedijos, dabar Gotlando avys auginamos Didžiojoje Britanijoje, JAV, Naujojoje Zelandijoje, Australijoje ir kai kuriose kitose šalyse.

    Bet kuriuo atveju nepaisant to, kurių veislių genai prisidėjo prie dabartinių Gotlando avyčių susiformavimo, ši rūšis yra itin unikali ir išskirtinė, turinti tik jai būdingų savybių:

    • Gotlando avys yra ramios, draugiškos ir labai smalsios, itin tinkamos auginti mažose bandose;
    • tai produktyvi veislė, ėriukai yra labai mieli ir judrūs, o avys mamos – itin motiniškos;
    • visi ėriukai gimsta juodi ir tik augdami per kelias savaites įgauna jiems būdingą spalvą;
    • avyčių uodegos yra natūraliai trumpos, su kailiuku ant uodegos galiuko, o galvos dažniausiai yra juodos, be ragų ir be ilgesnio plauko kailio;
    • Golando avys dažniausiai yra pilkos spalvos, nuo šviesesnės iki pakankamai tamsios ar net beveik juodos.

    Gotlando avių vilnos mezgimo siūlai - tikras džiaugsmas išskirtinių vilnų mėgėjams

    Gotlando avių vilna laikoma vieną pačių geriausių avių vilnos rūšių pasaulyje. Ji yra ilgo plauko, turinti subtilų šilkinį žvilgesį. Išskirtinumo šiai vilnai suteikia tai, kad natūraliai tamsius pilkus šios vilnos plaušelius yra sunku visiškai nudažyti, todėl šios vilnos siūlai visada atrodo turintys šiek tiek pilko margumo, tarsi kiekviena šios vilnos spalva nebūtų visiškai gryna. Tai yra labai gražu ir lemia šios vilnos populiarumą tarp rankdarbių mylėtojų. Šie tikri natūralios avių vilnos mezgimo siūlai yra vertinami dėl jų minkštumo ir žavaus tarsi šilkinio žvilgesio.

    Beje, Gotlando avys ir jų vilna plačiai nuskambėjo visama pasaulyje po filmo „Žiedų valdovas“ sukūrimo, nes keturių mažųjų hobitų apsiaustai buvo pagaminti būtent iš šios rūšies vilnos :)

    Stebuklingai šiltą rūbą galite nsimegzti ir Jūs. Danų Filcolana gamintojo puikius Gotlando avių vilnos mezgimo siūlus rasite čia.